avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate Ovydyus_92

Activitate Ovydyus_92

Discuție Prima casa 2017
Buna seara va rog sa ma ajutați cu o situație și anume doresc sa achiziționez un apartament din 1976 , 61mp și suprafața utila 57mp cu 4 camere prin prima casa la BCR . Toate bune și frumoase am demarat actele , obținut aprobare financiară , acte apartament in regula antecontract făcut totul in regula .depun actele la banca iar consilierul îmi transmite ca totul este ok in câteva zile vine evaluatorul după care dosarul va pleca la fondul de garantare . Ieri am primit un telefon cum ca exista o problema și anume ca au primit o notificare cum ca apartamentele cu 4 camere sa aibă minim 60mp utili .ideea este ca eu am făcut dosarul cu ok. De la banca ei îndrumându-ma mereu practic dosarul este ok dinainte de a se da acesta Înștiințare . Consilierul mi a cerut un prim titlu de proprietate al primului proprietar in care se specifica ca este confort 2 și ca cu acest document as mai avea o șansa ca dosarul sa înainteze . Întrebarea mea este dacă nu se poate înainta cu aces dosar ce este de făcut ? Am pierdut niște bani din cauza lor , ce treaba am eu ca li se schimba politica dacă la momentul când eu am făcut dosarul nu era aceasta Înștiințare.ii pot acționa in judecată ? In speranța ca m am făcut înțeles aștept răspunsul dumneavoastră . Mulțumesc