avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate vrnk

Activitate vrnk

Buna ziua,
In asociatia de proprietari din care fac parte, avem urmatoarea situatie:
Un tip destept a construit un bloc, teoretic in baza unei documentatii. Practic, atunci cand a vandut aproape toate apartamentele (mai ramasese 1 nevandut), am infiintat asociatia de proprietari, conform legii si am cerut toate documentele tehnice,avize etc insa nu le-am primit nici pana azi (am primit cateva documente neavizate de primarie (ciorne ale proiectantilor), receptia lucrarii si un certificat de urbanism fiind singurele oficiale. Cand aproape toate apartamentele au fost locuite s-a sesizat urmatoarea problema: apa nu curgea cu presiune, uneori deloc, la ultimul etaj (imobil cu 4 etaje). Am anuntat "dezvoltatorul" ca avem o problema cu apa; evident a dat vina pe furnizorul de apa in cele din urma, el a efectuat o lucrare in caminul din fata blocului (locul unde se afla si apometrul blocului) cu o echipa de Dorei de-ai lui, De cand s-a infiintat asocitia si pana in present, am solicitat de n ori sa ni se dea toata documentati imobilului inclusiv garantiile. Saptamana trecuta i-a spus cuiva la telefon ca are doar garantia tablei de pe acoperis, alte garantii nu are; evident ca nici documentatie sau garantii ale instalatiei de apa nu are (cea montata de Dorei). S-a defectat de multe ori acea instalatie pentru presiune (sa ii zicem generic "pompa"), a reparat-o o data dezvoltatorul si restul datilor noi, asociatia. De prima data, de cand a instalat "pompa" imprena cu butoaile si filtrul, (2015), lucrarea a fost lasata "in coada de peste", in sensul ca acele butoaie nu aveau capac, prin urmare apa pluviala se scurgea in ele si de acolo la chiuvetele noastre.Intr-un final, dupa un an, a pus capace la butoaie (la insistentele noastre), dar nu a schimbat fltrul si nici nu a dezinfectat butoaiele niciodata (nici el,nici asociatia). Anul acesta s-a umplut acel camin cu apa, s-a spart o teava si s-a "ars " toata improvizatia.
Acum, "dezvoltatorul" nu vrea sa refaca acea instalatie deoarece zice a si-a indeplinit sarcina in 2015. Nu a fost receptionata de catre asociatie acea lucrare, desi aceasta exista juridic la data montarii "pompei". Asociatia nu are nicio documentatie in care sa scrie ca la final, imobilul va avea instalata o astfel de pompa, insa intr-un memoriu de ahitectura nevizat de primarie scrie ca apa potabila va fi filtrata si dedurizata inainte de livrare la obiectele sanitare - nu exista o astfel de instalatie si nici nu stim daca documentul a fost depus in acea forma spre avizare.
PROBLEMA ESTE URMATOAREA : in week end si in orele de seara 19.00-23.00 presiunea este foarte mica sau apa nu curge deloc. "Dezvoltatorul" nu vrea sa refaca instalatia si in bloc, sunt persoane care refuza sa plateasca lucrarea noua+avizare+ proiectare motivand ca (citez argumentele lor):
"1. lucrarea nu este proprietatea asociatiei nefiind in documentele pe care le avem la dispozitie si nici nu este receptionata de asociatie;
2. este o lucrare noua care trebuie aprobata de toate cele 30 de ap din bloc si noi avem la sedinte votat 50+1 (avem majoritatea voturilor pro) deci nu se poate efectua pentru ca e ceva noua adaugat instalatiei si nu e reparatie a ceea ce era cand am achitionat apartamentul
3.refuz sa platesc si nu aveti voie sa imi includeti in nota de plata suma aferenta lucrarii
4. voi face toate reclamatiile necesare pentru a impiedica aceasta lucrare care nu imi este imputabila, si care oricum trebuie achitata de partile cointeresate si care si-au da acordul pentru lucrarea noua
5. ies din asociatie, imi fac propiul racord de apa si nu ma puteti obliga sa platesc lucarea si nici alte cheltuieli pe spatii comune".

Noi, cei care vedem utilitatea si necesitatea lucrarii, ce avem, de facut in acest caz? Cui ne adresam? Reclamam "dezvoltatorul" ca a facut ceva neavizat la institutiile statului? Facem lucrarea cu avize , proiect si contracte semnate si platite de catre asociatie conform deciziei 50 + 1 si toate apartamentele vor plati, fie ca au fost de accord sau nu (in cazul neplatii urmand procedurile de executare)?
Sau nu facem nimic si incepem o actiune in instata indreptata catre dezvoltator si asteptam sa fie el obligat sa faca sau sa se hotarasca de catre instanta ca nu el trebuie sa faca?
Sau incep eu o actiune impotriva asociatiei ca nu respecta hotararile generale si impotriva celor care nu vor sa se efectueze lucarea pentru prejudiciile aduse ( eu nu am apa nici curata, nici cu presiune sa imi spal bebelusul, sa gatesc etc).

Multumesc anicipat.