avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate Callliope

Activitate Callliope

Răspuns la discuția Luare de mita, clasare
patrascu razvan a scris:

Da, veti fi citat ulterior. Daca recunosc si merg pe procedura simplificata nu va mai citeaza.


Sunt multe denunturi si probe audio/video incontestabile dupa parerea mea, acum cred ca depinde cum joaca avocatul apararii
Răspuns la discuția Luare de mita, clasare
patrascu razvan a scris:

Veti fi chemat ca martor.


Nu scrie nici o data in acele foi, probabil voi fi anuntat ulterior printr-o citatie?

Am fost martor denuntator intr-un dosar de luare de mita, si am primit ca se claseaza:

Avand in vedere ca martorii ..... au denuntat faptele de dare de mita mai inainte ca organele de urmarire penala sa fi fost sesizate cu privire la acestea, se constata ca fata de martorii denuntatori susmentionati exista o cauza de nepedepsire prevazuta de art. 290 alin 3C. pen. , motiv pentru care, fata de acestia urmeaza a se dispune clasa cauzei intrucat sunt incidente dispoziitiile art. 16 alin 1 lit. h C. proc. pen., potrivit carora actiunea penala nu poate fi pusa in miscare in cazul in care exista o cauza de nepedepsire prevazuta de lege.(ranc intreg de puncte necompletat)


DISPUN

"Clasarea cauzei ce formeaza obiectul cercetarilor efectuate in dosarul ...... pentru savarsirea infractiunilor de dare de mita prev. de art. 290 allin1 C pen. rap. la art. 6 din legea 78/2000 savarsite de catre ... exista o cauza de nepedepsire prevazuta de art 290 alin 3C. pen. (urmeaza un intreg rand de puncte,nefiind completat nimic))
.................................................................................................................
In temeiul art 329 din C. proc pen., prezentul rechizitoriu insotit de patru copii certificate si dosarul cauzei se transmit Tribunalului .... competent sa judece cauza in fond ,potrivit art 36. alin. 1 rap. la art. 44 alin. 4 din c proc.pen. urmand a fi citate urmatoarele persoane: ( iarasi un rand intreg de puncte pe care nu este completat nimic)

Si mai este o chestie:
Constatand ca au fost respectate dispozitiile legale care garanteaza aflarea adevarului, ca urmarirea penala este completa si ca exista probele necesare si legal administrate, precum si ca faptele descrise mai sus exista, au fost savarsite de inculpati si ca acestia raspund penal,


P.S: Ma scuzati ca textele nu sunt in ordinea exacta in care se gasesc pe foi
Cateva intrebari:
1.Acest document inseamna ca pot fi chemat ca martor la proces, sau este justificarea neurmarii penale?
2.In cazier apare statutul de martor denuntator sau este curat?