avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate costyreal

Activitate costyreal

am o nelamurire , am primit un plic care contine cheltuielile judiciare din data de 29.05.2017 , va mai urma o instanta curand , vor mai fii alte cheltuieli judiciare de platit si pentru urmatoarea sedinta?
da am inteles , dar ca si concluzie , s-a aprobat cererea procurorului de renuntare a urmaririi penale?
Ora estimata: 08:30
Complet: CAMERĂ DE CONSILIU pt. C6-penal
Tip solutie: admite cererea
Solutia pe scurt: În temeiul art. 278 C.proc.pen., îndreaptă eroarea materială strecurată în considerentele încheierii pronuntate la data de 26.04.2017 în dosarul nr. X/X/2017, în sensul că pe viitor în cuprinsul acesteia va fi menţionat „Desfiintează solutia de renuntare la urmărire penală, dispusă prin Ordonanţa nr. 4419/P/2016 din data de 04.047.2017 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti, fată de intimatii inculpati, X, X si X, cercetati sub aspectul săvârsirii infractiunilor de lovire sau alte violente, prevăzute de art. 193 alin(1) si (2) C.pen., cu aplicarea art. 38 alin(1) C.pen.”, iar nu „Desfiintează solutia de renuntare la urmărire penală, dispusă prin Ordonanţa nr. 4419/P/2016 din data de 04.047.2017 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti, fată de intimatii inculpati, X si X, cercetati sub aspectul săvârsirii infractiunilor de lovire sau alte violente, prevăzute de art. 193 alin(1) si (2) C.pen., cu aplicarea art. 38 alin(1) C.pen.”, cum din eroare s-a mentionat. În baza art. 275 alin(3) C.proc.pen., cheltuielile judiciar rămân în sarcina Statului. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, azi, 09.05.2017
Document: Încheiere - îndreptare eroare materială 09.05.2017

Nu am primit nici-o instiintare acasa si am decis sa mai verific pe portal ,solutia aceeasta este cea data de procuror?
Ora estimata: 08:30
Complet: Complet PENALamanari pronuntare pt.jud.X X
Tip solutie: respinge cererea
Solutia pe scurt: În baza art. 318 alin(15) C.proc.pen. respinge cererea formulată de Ministerul Public – Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti, ca neîntemeiată. Desfiintează solutia de renuntare la urmărire penală, dispusă prin Ordonanţa nr. 4419/P/2016 din data de 04.047.2017 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti, fată de intimatii inculpati, X si X, cercetati sub aspectul săvârsirii infractiunilor de lovire sau alte violente, prevăzute de art. 193 alin(1) si (2) C.pen., cu aplicarea art. 38 alin(1) C.pen. Trimite cauza la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti, în vederea completării urmăririi penale, sub aspectul săvârsirii infractiunilor de lovire sau alte violente, prevăzute de art. 193 alin(1) si (2) C.pen., cu aplicarea art. 38 alin(1) C.pen. În temeiul art. 275 alin(3) C.proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de Stat rămân în sarcina acestuia. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, astăzi, 26.04.2017.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 26.04.2017

Am fost 3 inculpati , 2 dintre noi am avut ca acuzare aceleasi infractiuni de lovire si alte violente si al 3-lea cu lovire si alte violente si amenintare , in hotararea/solutia de mai sus, respectivul cu 3 fapte numai apare mentionat.
Va mai avea loc o sedinta?
Nu inteleg bine hotararea luata daca se poate va rog sa se explice ce este mai sus.
Mentionez ca am avut avocat ales pe parcursul urmaririi penale.
As mai dori un sfat , daca in instanta toate partile inclusiv partea vatamata au fost de acord cu solutia data de procuror privind art 318NCPP, sunt de acord cu renuntarea urmaririi penale si judecatorul a spus in pronuntare si urmeaza sa primim solutia la domiciliu, nu ar insemna finalizarea cazului?
Am intrat pe site-ul portal al judecatoriei pentru a verifica , iar aici s-a afisat urmatoarea:
Ora estimata: xx:xx
Complet: CAMERA PRELIMINARA C6-penal
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Fixează termen în vederea pronunţării la data de xx.xx.xxxx.
Document: Încheiere de şedinţă xx.xx.xxxx

Ora estimata: xx:xx
Complet: Complet PENALamanari pronuntare pt.jud.XX.
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

Amanarea este de 12 zile , iar obiectul: confirmare renuntare urmarire penala(art318,alin12.NCPP)

Va mai avea loc o sedinta la care va trebui sa fiu prezent? Se mai poate schimba ceva ca solutie?
Am uitat sa mentionez , judecatorul poate propune si impacarea partilor astfel renuntand la munca in folosul comunitatii si plata cheltuielilor de judecata? Din ce am inteles in faza de urmarire penala de la politie. Multumesc pentru ajutor. Si aceasta instanta va fi definitiva?
Buna ziua, as dori un sfat , sunt chemat in instanta impreuna cu alti 2 prieteni sub acuzatia de lovire sau alte violente, procurorul a solutionat si noi fiind de acord potrivit art. 318 alin.12 NCPP.
Nelamurirea mea este: ce se va intampla in instanta? se va mai judeca sau va ramane solutia data de procuror art 318(munca in folosul comunitatii + cheltuieli de judecata)? avand in vedere ca urmarirea penala s-a incheiat.
Mai mentionez ca un prieten este plecat in afara tarii si nu cred ca va fi posibil sa ajunga pana la data instantei , se poate judeca in lipsa? mentionez ca este de acord cu solutia data de procuror.
Citatia ar suna cam asa: Sunteti chemat in aceasta instanta , camera X , Complet camera preliminara c6-penal,in data X , ora X , in calitate de intimat in dosarul cu obiectul: confirmare renuntare urmarire penala(art.318 alin.12 NCPP)