avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate Lavinia_Dm

Activitate Lavinia_Dm

Wow, multumesc mult! Nu stiam ca pensia nu se suspenda!

Deci actele le depun abia dupa nastere pentru indemnizatie, nu? Nu mai am treaba cu concediu prenatal si cel de lauzie daca nu sunt angajata.

O seara frumoasa!
Va multumesc frumos pentru raspuns! Deci in momentul in care depun actele pentru indemnizatie pensia se sisteaza automat,nu? Sau va mai trebui sa umblu pentru asta? Si pentru cele 126 de zile de concediu pre si post natal sunt eligibila sau raman incadrata in pensie in acea perioada?

Multumesc
Buna ziua,

Apelez la voi pentru cateva informatii deoarece nu am gasit nimic foarte specific pe internet referitor la situatia mea si am multe intrebari si nelamuriri. :frantic:

In momentul de fata beneficiez de pensie de invaliditate, gradul 3. Incadrarea mi-a fost modificata anul acesta, din gradul 2, odata cu prelungirea ei pana in 2019. Nu mai realizez si alte venituri.
De curand am aflat ca sunt insarcinata si daca totul decurge cum trebuie, ar trebui sa nasc la sfarsitul anului acesta.
In ceea ce priveste beneficiile si incadrarea mea financiara mai departe ca mamica, singura informatie pe care am gasit-o este ca pot beneficia de insemnizatia de maternitate daca am realizat venituri din pensie. Inteleg ca este vorba de incadrarea in CCC timp de doi ani, nu? Se aplica si cele 126 de zile de concediu pre si post natal sau nu e cazul ca efectiv nu am de unde sa intru in concediu? :) Cum fac trecerea de la pensie la indemnizatie si ce se va intampla cu pensia pe perioada incadrarii in concediu de crestere? Va rog sa ma scuzati daca intrebarile par naive, e asa o zona gri...:))

Sunt mai mult decat binevenite orice informatii suplimentare!
Va multumesc mult de tot!