avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate Luminitahi

Activitate Luminitahi

Discuție Caut avocat
Doresc un avocat, Bucuresti, care sa ma ajute in 2 cauze : graniture si obligatia de a face.
Rog suport si seriozitate. Multumesc !
Buna ziua,
In 2009 am achizitionat, in Bucuresti, un imobil la curte, parte dintr-un duplex. Mentionez ca, la data respectiva, cealalta parte din duplex era deja vanduta, motiv pentru care am considerat vanzatorul de buna credinta. Mai mult, in duplexul alaturat locuia si acesta, fiind chiar constructorul celor doua imobile. La un an dupa achizitie (poate chiar si mai putin), m-am pomenit cu surpriza : vanzatorul mi-a soptit, vizibil fericit ca-mi face viata mai frumoasa, ca in partea din spate a casei as mai avea posibilitatea sa recuperez in jur de 10-15 mp de teren, ocupati abuziv de respectivul vecin. Si a inceput sa-mi povesteasca cum ca, in momentul in care a achizitionat terenul pentru constructia celor 2 duplex-uri, fostul proprietar incercase in instanta sa rezolve aceasta problema insa nu a reusit in totalitate, acel vecin retragandu-se doar de pe o parte din terenul ocupat. Evident, am ramas tablou si am inceput "cercetarile". Am luat legatura cu celalalt ocupant al duplex-ului in care locuiesc si acesta mi-a confirmat cele spuse de vanzator. Insa, intre cei doi s-a incheiat un "pact" intrucat vecinul meu mai avea de achitat un rest de bani pentru imobil. Suma de cateva mii de EUR (la "negru", evident) nu a mi fost platita si aici s-au incheiat socotelile.
Eu insa am ramas cu problema nerezolvata. Am continuat investigatiile si asa am ajuns sa aflu ca : terenul pe care au fost construite duplex-urile s-a aflat in litigiu. Instanta a dat castig de cauza proprietarilor de la acel moment insa cel care trebuia sa se retraga nu a facut-o decat la ordinul unui executor judecatoresc si nu in totalitate intrucat cei care castigasera nu au avut si autorizatie de demolare si, in drum, a stat un "gard" de 10 cm inaltime. Terenul a fost vandut asa (cu lipsa), s-a lotizat, cadastrat, intabulat, folosit pentru constructie si vandut. Am efectuat atunci si niste masuratori cadastrale care mi-au confirmat faptul ca hotarul proprietatii ar trebui sa se afle fix dincolo de gard, in curtea vecinului, lipsindu-mi cam 15 mp. Aceasta "hiba" nu am sesizat-o intrucat constructorul, inventiv, a repozitionat casa in teren, mutand-o cu jumatate de metru mai in fata, mascand lipsa din spatele casei, mizand si pe faptul ca e o curte mica (in acte 179 mp).
Ce pot face ? Cu ce actiune si impotriva cui sa ma indrept ? Mentionez ca in 2009, casa a fost achizitionata initial ca si sediu social pe firma tatalui meu, unic actionar, care a decedat in 2013, iar in 2011, eu si sotul meu am cumparat casa pe numele nostru, de pe firma. In toata aceasta perioada casa a fost locuita de noi si parintii mei.
Multumesc
Răspuns la discuția Granituire
Asta ne obliga cateodata sa ne facem dreptate singuri...Pentru ca in Romania mori cu dreptatea in brate. E posibil sa ai acte pe ceva, sa platesti acel "ceva" si sa nu poti fi sigur ca vei beneficia de acel bun ???
Discuție Granituire
Caut un avocat care sa ma poata ajuta sa intru in posesia celor 15 mp de teren pe care ii detin in acte dar nu si in natura. Nu vreau sa mor cu dreptatea in brate, asa cum se intampla in Romania, vreau sa intru in posesia a ceea ce am platit si mi se cuvine. Astept un raspuns in privat, pe luminitah@hotmail.com, daca exista cineva care imi poate garanta 100 % reusita.
Multumesc anticipat !