avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Activitate MonaLili

Activitate MonaLili

Răspuns la discuția citatie tribunal militar
va multumesc mult
Răspuns la discuția citatie tribunal militar
citatia a fost pt baiatul meu de 18 ani care , pentru ca ia atras atentia unei persoane ca a blocat accesul intr-un supermarchet si nu se putea iesi cu caruciorul de cumparaturi,a primit o palma peste obraz deranjat fiind ca un pusti se ia de el,in urma careia a fost sesizata politia de catre paza unitatii,urmand sa depuna plangere.Fiind citat baiatul ca parte vatamata , l-am sfatuit sa isi retraga plangerea considerand ca inca e copil ...nu il poarte prin tribunale la varsta lui frageda ,a fost trimis la mediator,(dosarul fiind trimis la un tribunal militar in alta localitate).umblaturi....de unul singur....neputand fi sprijinit de parinti...De la tribunal (nu stiu cine , baiatul necunoscand. nimic)i-ar fi spus sa lase sa plateasca inculpatul medierea....macar atat...La mediere a zis ca nu se poate....Si nici nu stiu ce ar fi putut semna baiatul fiind singur...ce l-ar fi convins inculpatul , mediatorul... ca doar o simpla hartie a primit ca a fost mediat.si intr-un fel amenintat mai subtil de inculpat ca ar fi multe cu dosarul...nu stiu ce ar fi vrut sa-i zica si nu stiu la ce sa ma astept ...mai pot sa fac ceva daca a retras plangerea ...la cine sa apelez,sa caut avocat,?
Răspuns la discuția citatie tribunal militar
va multumesc
citat ca parte vatamata daca trebuie sa ma prezint si ce se intampla daca nu ma prezint la proces deoarece am refuzat sa dau in judecata persoana respectiva
Discuție Stimulent
Iau stimulent de insertie pt copilul de 1 ansi 10 luni si as vrea sa stiu daca beneficiez si la copilul nascut de o luna.se da la amandoi ori numai la unul.
Buna ziua,am nascut si avand in vedere ca nu pot sa fac dosarul acum pt stimulentul de insertie din mai multe motive pe numele sotului ,si nici el( e in delegatie in aceasta perioada),m-ar interesa limita max de depunere a dosarului.(specific ca am nascut pe 26 martie.)va multumesc
In cat timp dupa nastere pot depune dosarul pentru stimulentul de insertie