avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate catalin_gegea

Activitate catalin_gegea

Multumesc din suflet pentru toate indrumarile oferite.
O sa va tin la curent cu avansul pregatirilor si in caz de mai am.vreo nelamurire.Multumesc inca o data pt tot.
Da! Copiii au si pasapoarte si buletine si certificate de nastere dar facute cu cetatenia boliviana. Pe baza acestor pasapoarte pot calatori in Romania fara viza dar insotiti de mine si de mama lor ?
Ideea este ca nu stiu pentru sotia mea ce trebuie sa prezinte ca sa poata calatori in Romania tinand cont ca aici in Bolivia si nici in Romania nu am convalidat certificatul de casatorie.Momentan doar in Spania de unde avem si libro de familia si toate documentele intocmite acolo.Dar nu stiu daca ea ar putea calatori in Romania pe baza lor.
Multumesc frumos pentru raspunsul atat de prompt. Daca ati putea sa ma indrumati si cu aceasta nelamurire as aprecia foarte mult. Va multumesc din suflet.
Am uitat sa mentionez ca in Bolivia nu am reusit sa convalidam certificatul de casatorie din Spania.Adica aparem ca parinti amandoi in certificatele celor doi copii dar nu aparem ca si casatoriti legal in Bolivia.
Sunt cetatean roman cu rezidenta in bolivia si sunt casatorit cu o cetateana din Bolivia(casatoria legala a avut loc in spania in anul 2008).Avem 2 copii un baiat si o fata.Baiatul este nascut in Spania in anul 2006 iar fata in 2015 in bolivia.Datorita unor dificultati legale pe care le am avut in spania in momentul anterior calatoriei si urgentei situatiei am hotarat sa ii intocmesc certificat de nastere bolivian baiatului ca sa putem calatori mai repede in Bolivia.Fata fiind nascuta ulterior pe teritoriu bolivian are lafel certificat de nastere bolivian.
Doresc sa calatoresc cu ei in Romania si as vrea sa stiu ce pasi trebuie sa urmez ca sa putem calatori cu totii in Romania.
Va multumesc anticipat.
Catalin Vasile Gegea