avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina_Silivestru

Activitate Cristina_Silivestru

Buna ziua, vin cu o mare intrebare la dumneavoastra... De curand, mai precis de un an si jumatate mi-am cumparat un apartament la etajul 4(bloc cu 4 etaje). Blocul are mansarda doar pe suprafata apartamentului meu(ap.18,cu investitie suportata doar de fostul proprietar si atat, fara vecini sau asocitaie) si a vecinei de la urmatorul apartament(ap.19, investitie, care la fel a fost suportata doar de vecina). In total sunt 4 apartamente pe etaj, avand doar doua dintre ele mansarda. In primul an totul a fost perfect nu am avut probleme, insa de anul trecut, de la zapada cea mare vecinei de la ap.17 (care nu are mansarda) a inceput sa-i curga apa in casa, inclusiv prin prize, iar de la dansa se infiltreaza apa si la mine. Si la fiecare ploaie am probleme. Am mers la asociatia de proprietari, am spus ca am probleme si desi doamna e constienta de obligativitatea asociatiei pentru mansandarea fiecarui bloc/apartament mi-a zis ca nu ma poate ajuta cu nimic totul depinde doar de vecina de la ap. 17, cand o sa faca rost de bani sa faca o mansarda sau o hidroizolatie pentru ca niciun vecin nu vrea s-o ajute cu bani si implicit nici asociatie nu are de unde. Mentionez ca nu stiu daca exista un fond de rulment sau de reparatii la aceasta asociatie, mie personal nu mi s-a cerut asa ceva pana acum. As vrea sa-mi dati un sfat la ce usi ar trebuie sa bat sau de unde sa incep... ma gandeam sa apelez la un avocat, dar nu stiu daca as rezolva ceva. Multumesc
Răspuns la discuția Reparatie terasa bloc
Imi cer scuze, blocul are terasa este construit dupa 1989 si invelit cu carton care, intre timp s-a degradat, desi terasa este proprietate comuna, nici asociatia nici ceilalti vecini nu s-au obosit sa ajute proprietarii de la etajul 4... asa ca unii dintre ei, mai exact doua apartamente( printre care si al meu) din patru( cate sunt pe scara) au fost invelite pe banii proprietarilor, care bineinteles ca au avut autorizatie. Fiecare dintre ei si-au acoperit separat in functie de perioada in care au avut bani. Iar acum eu, care am acoperis imi curge de la vecinul de langa mine care nu are invelit. Acum, ce pot face eu, daca vecinul de langa mine, vecinii de la celelate apartamente si asociatie dau din umeri?
Buna ziua, de curand mi-am luat un apartament la etajul 4 dintr-un bloc cu 4 etaje, cu acoperis facut de fostii proprietari. In primul an n-am avut nicio problema, in schimb in cel de-al doilea an, mai precis in iarna trecut cand a nins foarte tare, am avut si inca am mari probleme cu acoperisul, imi curge in baie si in bucatarie din cauza vecinului de langa mine care nu are nici acoperis si nici hidroizolatie... apa se infiltreaza de la dansul si vine si la mine. Am sesizat asociatia de locatari, care a vorbit cu proprietarul si mi-a transmis ca nu poate sa ma ajute cu nimic, pentru ca proprietarul de langa mine este pensionar si nu are bani, iar vecinii de la celelate etaje nu vor sa-l ajute sa inveleasca. Mentionez ca apartamentul de langa mine este pe numele unui pensionar, care sta de fapt la un bloc mai jos de noi,iar imobilul este inchiriat (nu inteleg de ce n-ar avea bani). In acest caz cui as putea sa ma adresez? La ce usi ar trebui sa bat sa mi se faca dreptate?