avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela1_a

Activitate Mihaela1_a

Buna Ziua,
doresc sa infiintez o firma care sa se ocupe de organizarea de cursuri de patiser. Diplomele eliberate nu vor fi avizate de ANC ( Aut. Nationala pentru CALIFICARI), adica, vom oferii doar niste diplome " simbolice". Pot sa infiintez o astfel de firma? sau orice firma care organizeaza un curs este obligata sa ofera o diploma avizata de ANC? Pe ce cod Caen trebuie sa merg : 8559 - alte forme de invatamant ? Pentru a autoriza acest cod caen am nevoie de autorizatii speciale sau simpla declaratie pe proprie raspundere la Registrul comertului este suficienta pentru autorizare?
multumesc.
Buna Ziua,
am urmatoarea speta : stoc de marfa degradat calitativ de asa natura incat nu mai poate fi scos la vanzare. S-a discutat cu o firma de reciclare care sa preia marfa degradata. Ce inregistrari contabile se fac in acest caz ( inclusiv conturi de TVA - sunt platitor de TVA) si cum imi este afectat TVA-ul? Se face autofacturare ,pentru ce suma ? in autofacturarea se pune TVA ? nu am facut niciodata autofacturare? Cum inregistrez " autofactura " ca sa imi apara corect in D394?

Multumesc, ma ajutati sa ies din bucluc.