avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate arina2017

Activitate arina2017

Buna ziua,doresc sa divortez, sotul este categoric impotriva, desi am propus divortul amiabil. Avem doi copii minori.Motivele pentru care doresc divortul sunt urmatoarele: el consuma alcool, joaca la aparate/pariuri sportive, respectiv nu participa financiar, din contra a luat bani constant de la mine fara acordul si stirea mea, a mintit etc Este agresiv verbal si emotional. Face scandaluri aproape zilnic.
A avut o perioada de acalmie 2-3 luni cand a reusit sa manipuleze copilul mai mare astfel incat a inceput sa se indeparteze de mine, in conditiile in care de cand s-au nascut copii eu am fost singura care s-a ocupat de ei 24/24 ore, dansul ocazional si cand era in toane bune le dadea putina atentie. In acest moment sotul m-a amenitat ca face tot posibilul sa indeparteze copii de mine astfel incat minorii sa nu doreasca sa se se mute cu mine. Acum locuim in apartamentul lui, dar la terminarea anului scolar doresc sa ma mut in apartamentul meu. Am optat pt aceasta intarziere cu mutatul deoarece domiciliul actual este la o distanta la 5 min de scoala, iar domicilul viitor mult mai departe.Dar la sfarsitul lui iunie va avea loc aceasta schimbare.
A mai fost casatorit anterior, divortul a fost din aproximativ aceleasi motive invocate de fosta sotie.
Intrebari:
1. Ce inseamna parasire de domiciliu? Daca ma mut copii pot fi acuzata de asa ceva si ce repercusiuni sunt?
2. Cum pot sa divortez daca sotul nu doreste? Este foarte categoric in acest aspect.
3. Ameninta ca imi ia copiii, poate face asta?
4. Manipuleaza copii, cum as putea dovedi acest lucru? Intentionez sa merg si la psiholog. Am si alta posibilitate?