avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate 13.11.93

Activitate 13.11.93

Buna ziua am si eu o problema....locuiesc in germania din luna martie ...la jum luni aprile am Avut o prblm de sanatate in care mia vn de plata aproximativ 3000 d euro...eu nu Aveam asigurare aici facut in germania si nici in romania nu eram asigurata....am fost dupa incident aici la AOK in germania ptr a ma asigura mi sa cerut acest formular e 104...am sunat la casa de asigurari in romania si mi sa spus k nu beneficiez de acest formular ptr ca nu sunt si nu am fost asigurata in romania....mi sa spus k pot plati in urma cu 3 luni si 3 luni dupa...am fost ieri si am platit pentru luna noiembrie 2016 pana la sf luni mai 2017 pentru a fi asigurata in romania sa pot beneficia de acel formular e104 pentru a ma asigura in germania...numai ca pe acest formular scrie la punctul 6..de la 23.05.2017 ....la:31.05.2017 cela ce nu inteleg este dc este scrisa aceasta data...e valabil doar 8 zile sau cum? Am revenit la AOK in germania cu formularul si mi sa spus k nu e bun deoarece data nu corespunde....pe formular trb sa scrie din luna februarie pana in prezent k eu sa ma pot asigura aici si sami.plateasca casa de asigurari acel bani de la incident....cum pot proceda ca cei de la casa de asigurari din romania sami dea acest formular incepand cu luna februarie ...se poate?