avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Despina1960

Activitate Despina1960

Buna ziua,
Si sotul meu a primit un astfel de raspuns de la ISC. Cred ca singura solutie este prezentarea la examen.
Numai bine!
Bibliografia pentru atestare RTE este publicata pe site-ul ISC . O gasiti parcurgand urmatoarea cale: AUTORIZARE RESPONSABILI TEHNICI CU EXECUTIA -----> Info Autorizare Responsabili Tehnici cu Executia -----> Bibliografie examene
ISC a anuntat organizarea examenului pentru atestare RTE in perioada 18-29 septembrie 2017. Inscrierile sunt pana la data de 6 august 2017. Nu au publicat inca bibliografia pentru examen. Urmariti site-ul ISC.

Noi inca nu am primit raspuns, insa nu avem prea mari sperante avand in vedere ca s-au grabit sa anunte organizarea examenului de atestare.
Salut,
Noi am trimis petitia, atat prin email la adresa isc@isc.gov.ro, cat si postal, recomandata cu confirmare de primire.
Conform art 8 si art. 9 din OG 27/2002, actualizata 2016, privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor , ISC ar trebui sa ne dea un raspuns in max. 30 zile.

Redau mai jos cele doua articole:
“ Art. 8
(1)Autoritatile si institutiile publice sesizate au obligatia sa comunice petitionarului, in termen de 30 de zile de la data inregistrarii petitiei, raspunsul, indiferent daca solutia este favorabila sau nefavorabila.
(2)Pentru solutionarea petitiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte autoritati sau institutii publice, termenul de 30 de zile curge de la data inregistrarii petitiei la autoritatea sau institutia publica competenta .
Art. 9
In situatia in care aspectele sesizate prin petitie necesita o cercetare mai amanuntita, conducatorul autoritatii sau institutiei publice poate prelungi termenul prevazut la art. 8 cu cel mult 15 zile.”


Va tinem la curent cu orice raspuns primim.
Toate cele bune !
Sotul meu se afla in aceeasi situatie. El a transmis la ISC Bucuresti o petitie, in atentia dlui Inspector General, prin care solicita recunoasterea de catre imputernicitii I.S.C. a calitatii sale de responsabil tehnic cu executia, fara dreptul de a desfasura activitatea pana la preschimbarea atestatului si legitimatiei RTE emisa de M.D.R.A.P.F.E. cu autorizatie si legitimatie emisa de I.S.C. si de asemenea prelungirea termenului de depunere a dosarelor pentru preschimbarea atestatelor.

Faptul ca nu a solicitat pana la data de 31.12.2016 preschimbarea atestatului RTE si a legitimatiei emise M.D.R.A.P.F.E. cu autorizatie si legitimatie emisa de I.S.C ar putea fi numai un motiv de suspendare a dreptului de a practica activitatea respectiva pana la preschimbarea acestora si nicidecum de incetare a calitatii de RTE in perioada de valabilitate a atestatului (o situatie asemanatoare, de suspendare a dreptului de practica pana la depunerea dosarului de prelungirea valabilitatii atestatului si obtinerea vizei, este prevazuta la art. 44 alin.2 lit. 5 din procedura de autorizare RTE pentru persoanele autorizate cărora ultima perioadă de valabilitate a vizei specificate pe legitimație a expirat si solicita confirmarea periodica a dreptului de practica).

Dupa parerea mea, cei care au dat examen si au obtinut atestatul RTE nu pot pierde niciodata calitatea de responsabil tehnic cu executia.
Chiar si in situatia in care savarsesc inflactiuni sau contraventii dintre cele pentru care, conform procedurii de autorizare, se poate anula permanent sau temporar dreptul de practica insa nu si calitatea de RTE.
Problema nu este de a pierde calitatea de RTE ci de a nu avea viza de practica. Aici cred ca s-a facut confuzia.
Un RTE cu atestat poate solicita oricand viza de practica. In procedura de autorizare este specificat in mod clar cum se procedeaza atunci cand nu ai depus la timp documentele de prelungirea vizei ( cu 45 zile inainte de expirare) si aceasta ti-a expirat. Depui la ISC un dosar de prelungirea vizei la care atasezi o declaratie pe propria raspundere, in care declari ca, in perioada in care nu ai avut viza de practica nu ai desfasurat activitate.

Calitatea de RTE este recunoscuta oricand, insa in lipsa vizei de practica nu poti desfasura activitate.

Singura problema ar fi termenul de depunere la ISC a dosarelor de preschimbare a atestatelor. Chiar si in aceste conditii de intarziere a depunerii dosarului, acest termen nu poate fi un termen de decadere din drepturile obtinute anterior si recunoscute la nivel national. De aceea am solicitat prelungirea acestuia.

Ar fi bine sa transmita si sotul dumneavoastra o petitie la ISC. Daca mai sunt si alte persoane in aceeasi situatie cred ca ar fi bine sa transmita si ele solicitare catre Inspectorul General. Atasati la solicitare copiile atestatului si legitimatiei ( fata -verso) asa incat se se vada ca a fost "anulat" un document aflat in perioada de valabilitate.

Sper sa va fie de folos cele relatate mai sus!



PS
Dupa parerea mea, exista argumente solide pentru a castiga pe aceasta tema si in Instanta.