avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate RobertBenghia

Activitate RobertBenghia

Cum se calculeaza retroactiv alcoolemia? Aveti un link pentru formulele de calcul? In cazul in care parchetul cere calculul retroactiv al alcoolemiei voi fi avantajat de noile rezultate?
Multumesc inca o data pentru timpul acordat!
Credeti-ma ca nu stiu si influentat de emotii, nici nu am intrebat.
In jurul orei 2:30 am fost oprit si testat cu etilotestul care a indicat 0,72. In aproximativ 20 de minute am fost dus la spital pentru recoltare. Dupa aceea am fost dus la sectia de politie unde am stat in jur de 30-40 min apoi m-au dus pentru a doua oara la spital unde mi-au mai recoltat o data probe de sange. Ne-am intors din nou la politie unde am mai stat vreo 5-10 min pana am primit dovada pe care scrie ca permisul mi s-a ridicat la ora 4. Aproximez ca a doua recoltare a avut loc in jurul orei 3:45. Credeti ca e posibil ca pana la a doua recoltare cantitea de alcool din sange sa fii scazut sub 0.8 g/l?
Si inca ceva. Am observat in raspunsul dumneavoastra "probabil trimis in judecata". Exista sanse sa nu fiu trimis in judecata? Daca da, care sunt criteriile pe care se bazeaza cand trimit sau nu pe cineva in judecata?
Multumesc!
Va multumesc pentru promptitudine!
V-as mai ruga frumos sa ma lamuriti in legatura cu demersurile pentru a fii eu cel care plateste pentru recoltarea de probe.
Multumesc pentru raspunsul rapid! Daca sunteti amabil, puteti va rog sa imi spuneti care a fost intervalul de timp dintre testarea cu etilotestul si recoltarea de probe biologice in cazul dumneavoastra?
Buna ziua! Astazi, 28.05.2017, am fost oprit dimineata la ora 2 de un echipaj de politie si testat cu aparatul etilotest. Am avut o concentratie 0,72. Am fost dus la spital pentru recoltarea de probe biologice dar momentan nu am primit nici un rezultat. Am declarat ca am baut 2 beri si 25 ml tarie si ca mergem la magazin sa imi cumpar tigari. Politistii au fost foarte amabili si s-au mirat cand au vazut cat de lucid eram comparativ cu ce arata etilotestul. V-as ruga frumos sa imi spuneti: Ce se va intampla mai departe? Care va fii peseapsa pe care este cel mai probabil sa o primesc? Cum pot sa ma apar in ideea de a reduce pedeapsa cat mai mult? Cat timp dureaza toate procedurile si care sunt acestea? Tin sa precizez ca nu am avut niciun incident, purtam centura de siguranta si mergeam incet. Am carnetul de 2 ani si in afara de cateva puncte care au expirat si un avertisment ambele pentru nepurtarea centurii de siguranra acum vreun 1 an, nu mai am alte abateri de niciun fel.
Va multumesc anticipat!