avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1527 soluții astăzi
Forum Activitate Tabteo

Activitate Tabteo

Răspuns la discuția Accident rutier
Probabil mesajul de mai sus apartine unuia care trage concluzii inainte de a cunoaste pe indelete datele problemei. Se pare ca mai sunt multe asemenea persoane, din pacate.
Nu ti-as dori sa fii in situatia mea.
Răspuns la discuția Accident rutier
Mi-am lua avocat si s-a dat NUP, intentia copilului care se pare ca a vazut prea multe filme a fost evidenta.
V-aplati si reparatia, nu mie ci firmei mele de asigurare.
Răspuns la discuția Accident rutier
Dpdv al noului cod rutier nu mi se poate retine nici o vina prin urmare nu am de ce sa le dau bani, mai mult chiar ei sunt cei care vor trebui sa plateasca reparatia masinii.
Exista insa urmatoarea situatie
1. Accidentul s-a produs in localitate la 25-30 dupa o trecere de pietoni.
2. Viteza pe care o aveam nu putea fi mai mare, pentru ca nu au fost urme de franare ale masinii in zona producerii accidentului si teoretic nu puteam avea viteza mai mare de 50 km/h pentru ca am iesit de pe un drum lateral cu 120-130m inaintea locului accidentului.
3. Copilul are piciorul fracturat in zona tibiei la 25-30 cm inaltime fata de sol (nu prezinta nici o alta leziune sau urma de lovitura), iar masina este lovita pe aripa deasupra rotii, deci la aprox. 75-80 cm fata de sol. Cum ar putea explica expertul aceasta lovitura lateral perpendiculara pe directia de mers a masinii? Copii alearga/merg cu picioarele inainte si sus?
Credeti ca ar putea incerca schimarea locului accidentului? Numai declaratiile martorilor lui -mincinoase- ar fi de ajuns pentru aceasta situatie?
Discuție Accident rutier
In februarie 2007 am avut un accident rutier. In timp ce ma deplasam cu 20-30 km/h masina mea a fost lovita lateral deasupra rotii fata stanga de un copil de calasa a 2 a . In urma impactului acesta si-a fracturat piciorul - tibia. L-am dus la spital unde mi-am lasat datele, apoi m-am prezentat la politie. In urma procesului verbal intocmit s-a concluzionat ca victima a travesat prin loc nepermis si fara sa se asigure iar mie mi-a fost inapoiat permisul.

Dupa 60 zile, parintii victimei, impreuna cu avocata au depus la dosat certificat de ingrijire medicala, motiv pentru care s-a inaintat dosarul pentru cercetare.

Vreau sa intreb ce sanse au si ce imi recomandati sa fac eu?

Pentru eventuale raspunsuri va pot da informatii suplimentare functie de intrebarile pe care le aveti.
Multumesc.