avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate nandor09

Activitate nandor09

Asta este altceva. Asiguratorul este o chichita in situatia de fata. Pe mine nu ma incalzesc cei 500 de ron care mii da asiguratorul, de aceea nici nu ne-am dus de la bun inceput pe partea asta.
Argumentul cu "tara civilizata" provine de la un alt punct descris de mine mai sus, si anume, acordul dintre persoana implicata in accident, si soferul. Nu este firma de asigurari la mijloc.

Pe mine ma intereseaza doar, daca este vreo procedura prin care, cu acordul partilor, sa se semneze un act legal, prin care soferul isi asuma cheltuielile pe urmatorii 5 ani in cazul in care sunt complicatii sau persoana afectata mai necesita ingrijiri medicale.

Asta pleaca de la simpla premiza, ca persoana implicata in accident nu vrea sa ia bani de la sofer. Si nu vrea sa depuna plangere, pentru ca este foarte posibil ca soferul sa fie cercetat pe parte penala. Persoana accidentata nu vrea sa se imbogateasca din aceasta peripetie negativa, daca asta aveti impresia (fapt de care sunt convins ca dvs. de parerea asta sunteti) Tot ce vrea dansa este ca, in cazul in care vor mai fii complicatii, SOFERUL sau oricine, dar nu ea, sa acopere cheltuielile medicale ca urmare al accidentului.
Da, acele controale periodice sa fie facute, bineinteles sa fie platite de catre sofer, sau firma de asigurari, nu de persoana implicata.

Mi se pare inuman, sa mergi la serviciu, vine un sofer neatent, da peste tine, si tu, dupa ce ca nu ai nicio vina, stai si in spital, stai si pe banii tai in timp ce soferul sta cu cotul in sus, acasa.

Aveti dreptate, in tarile civilizate chestiile astea nu se fac, pentru ca asigurarea medicala acopera aproape tot, si nu ai nevoie sa te complici cu chestii de genul acesta, dar asta deja este un alt subiect. Tot aici intra si ce ati sugerat dvs. cu mita la medic, ca sa fac abuz.

Firma de asigurari va face tot ce le sta in putinta ca despagubirea sa fie cat mai mica, si mai predispusi ar fii dansii in a mitui pe cine trebuie.
Iar pe partea legala, ai nevoie de avocat. Daca persoana respectiva se intampla sa nu aibe mii de lei pentru un avocat, pentru ca a avut ghininul de a fii la locul nepotrivit, si timpul nepotrivit.
mie unul mi se pare absolut normal ca sofeul sa ii asigure ei, orice complicatie ar mai avea persoana lovita de suferit din urma accidentului. Pana la urma a fost in totalitate vina lui.
Nu vrem asigurare medicala pe orice chestie medicala, ci pe eventualele complicatii care ar putea sa aparea ca urmare al accidentului
Exact, de aceea vrem sa facem acel act legal, prin care soferul isi asuma pe urmatorii 5 ani orice complicatii ar aparea.

Deci despagubirea de la firma de asigurari, nu are nici un fel de impact asupra plangerii?
Adica daca o sa fim despagubiti de la firma de asigurari, nu o sa se suprapuna cu faptul ca el isi asuma pe urmatorii 5 ani asigurarea ei de sanatate?
Buna ziua,

Prietena mea a fost lovita de o masina pe trecerea de pietoni (semafor galben intermitent)
Ea a fost in spital timp de 2 saptamani si o sa mai ia medicamente timp de o luna. A fost lovita la cap, cu un hematom si o fractura la ureche care a rezultat si intr-o pareza faciala temporara pe partea stanga.
Soferul, din fericire, este un om civilizat care a sunat la politie si a zis de la bun inceput sa isi asuma toata responsabilitatea.

Nelamuririle ar fii urmatoarele:
Nu vrem sa depunem neaparat plangere impotriva lui, deoarece e posibil sa faca inchisoare, si nu ne dorim asta. Vrem un act legal si valid prin care el sa isi asume responsabilitatea (inclusiv cea financiara) pe urmatoarele 5 ani, in caz ca o sa fie nevoie pe partea de ingrijiri medicale a persoanei lovite.

Din cate am inteles, nu e destul un acord intre parti, cu semnatura notariala. Trebuie facuta o plangere, si ulterior sa se anuleze acea plangere cu mentiunea de "isi asuma pe urmatorii 5 ani".
Deasemenea, am stabilit cu dansul (soferul) sa mai faca un rand de investigatii la o clinica privita (din nou, pe cheltuiala lui). Nu stiu daca aste are vre-un impact la punctul mentionat mai sus.
Si o ultima intrebare, din ce am inteles, este o despagubire din partea firmei de asigurari a soferului, dar nu am gasit, si nici nu inteleg cum functioneaza.
Daca este cineva care stie exact ce ar fii de facut, as ramane vesnic recunoscator.

Mentionez deasemenea ca nu vrem sa luam bani de la sofer ca si pagube sau daune. Vrem doar sa se faca tot ce e necesar pe partea medicala si sa ne asiguram ca ea (persoana lovita) sa fie acoperita din punct de vedere medical.

Deasemenea mentionez ca accidentul este clasificat ca si accident de munca, deoarece ea se indrepta spre serviciu, pe traseul declarat.

Multumesc anticipat,