avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate Maricicacroitoru

Activitate Maricicacroitoru

Răspuns la discuția Certificat de casatorie romanesc
Buna,revin si eu cu o intrebare,daca sotul meu e angajat in Germania si eu sunt cu actele de pe Moldova,el fiind roman,ma poate pune in asigurarea lui medicala pina imi ese actele romanesti?multumesc anticipat
Răspuns la discuția Certificat de casatorie romanesc
Dar daca e sa plec in Germania cu pasaportul pe Republica Moldova,insa innainte de asta dau la cartea de identitate pe Romania,si fac procura pe un membru de familie sa mi-o trimita in Germania prin microbus,adica cartea de identitate,nu va fi o problema sa trec vama innapoi in Romania cu cartea de identitate pe Romania daca cind plec plec cu Pasaportul de Moldova? Multumesc anticipat!!!!
Răspuns la discuția Certificat de casatorie romanesc
multumesc mult!!!
Buna seara! Ma numesc Maricica si sunt din Republica Moldova.M-am casatorit cu un cetatean romin cind eu eram cu cetatenia din Moldova,si am certificat de casatorie romin insa fara CNP deoarece nu aveam dubla cetatenie,acum ca am certificat de nastere roman si certificat de cetatenie romin pot solicita sa imi transcrie CNP-ul pe cerificatul de casatorie? Unde ma pot adresa pentru a solicita si in cit timp ar iesi?tin sa mentionez ca sunt insarcinata in luna a 8 iar sotu lucreaza in Germania,eu urmeaza sa nasc acolo insa nu va fi o problema lipsa CNP/ului din certificatul de casatorie pentru a ma pune in asigurarea lui medicala?Ma poate pune doar pe baza la CNP/ul din certificatul de nastere romanesc?Nu am buletinul inca ca iese in 45 de zile dar eu trebuie sa nasc pina atunci,pot solicita cartea de identitate la urgenta aducind adeverinta ca sunt insarcinata si am nevoie urgent?Cit m-ar costa si in cit timp ar iesi la urgenta?!!!
Multumesc anticipat!!!