avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmiiin

Activitate Cosmiiin

Buna ziua!

Am sa va povestesc o chestie foarte stupida pe care facut-o...mi-ar prinde bine un sfat bun.

Am o problema extrem de delicata. Am lucrat in germania o perioada de un an si 6 luni. Dupa primele 12 luni mi-a fost incheiat contractul la primul loc de munca si am intrat in somaj 6 luni. Practic in perioada(iulie-decembrie) statul mi-a platit toate contributiile la sanatate). In Ianuarie, am reusit sa gasesc un alt job si am inceput in esenta sa imi platesc singur darile la stat.

Din pacate am avut un sef foarte aiurea si a trebuit sa inchei acel contract de munca dupa doar 6 luni (adica undeva in Iunie 2017. Cea mai mare problema a fost faptul ca nu am mai fost eligibil pentru ajutor de la stat. Ce nu am stiut sub nici o forma in schimb a fost a revenea in responsabilitea mea sa imi platesc asigurarea de sananate.

Nestiind germana eu nu m-am complicat sa citesc nici una din scrisorile de la TK intrucat credeam ca sunt reclame....ei bine se pare ca in acele scrisori eram atentionat ca trebuie sa imi platesc darile sau ca trebuie sa le zic ce am de facut.

Colac peste pupaza...dupa ce mi-am pierdut job-ul...eu am decis ca cel mai bine ar sa plec in Romania...si am plecat fara sa zic catre nici o autoritate nimic. (aka nu m-am deregistrat).

Acum cateva zile, primesc o poza de la fostul coleg de apartament care imi spunea ca am de platit 7000EUR catre asigurarea de sanatate.

Ce mi se poate intampla din punct de vedere financiar in Romania? Poate aceasta amenda sa ma urmareasca in tara? Exista posibilitatea unei propiri de salariu?

va multumesc frumos.

Cosmin