avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Codrin-paul

Activitate Codrin-paul

Este nevoie sa imi iau un avocat pt a contesta s au pot depune eu cererea ? Va multumesc pt răspuns !
Buna ziua,va rog sa ma ajutați intr o speța,astăzi am primit in posta de la judecătorie un plic in care am de plătit o amenda judiciara de 5000 RON deoarece nu m am prezentat acum 3 săptămâni la un proces unde am statutul de martor..Menționez ca in afara de plicul primit astăzi nu am mai primit nici o citație in posta sa ma prezint la judecătorie singura fiind cea de astăzi..nu am semnat niciodata nici o confirmare de primire pt nici un plic.va rog sa ma ajutați cu un sfat sa contest amenda deoarece sunt nedreptatit deoarece nu am știut ca sunt chemat in vreun proces si mai ales amenda judiciara cu valoare ff mare..va multumesc !!!
Răspuns la discuția Anulare act vanzare-cumparare
Va multumesc pt răspuns,am scris aici deoarece persoanele care vor sa imi strice actele sunt apropiați de doi vecini unul fiind șef la curtea de apel si celălalt avocat vechi in oras cu mare influența si ma amenințat ca imi va strica actele.. in cazul in care sunt dat in judecată in ce condiții as putea strămuta procesul in alt oras/județ ? Va multumesc !!!
Buna ziua ma numesc P ionut si as avea nevoie de ajutor/indrumare intr o speta de vanzare cumparare..mai exact in 2014 am cumparat de la strabunica mea in teren de 2500 mp cu contract de vanzare cumparare..ea in 2014 avea varsta de 88 de ani si inainte de a perfecta actul la notar am fost la comisie la medecina legala de unde am obtinut o hartie ca este in deplinatatea facultatilor mentale si poate semna actul pt notar..in fata notarului la perfectarea actelor am mai chemat si 2 martori din partea mea care au asistat la vanzare si sunt si ei trecuti ca martori in acte.tin sa precizez ca strabunica mea nu era in evidente cu boli psihice la nici o institutie figurand ca in om normal..problema a aparut de cand a decedat in vara anului 2016 cand 2 copii ai ei ma ameninta ca ma dau in judecata pt a strica actul de vanzare cumparare inca in prezent nefiind deschisa o actiune dar ma astept din clipa in clipa.Suprafata de teren e de 2500 mp si valoarea ei a fost stabilita de notar la 13500 ron conform grilei notarului nu a fost trecuta o valoare mai mica..la fiecare dintre copii lea lasat mostenire casa plus terenuri dar ei nu se multumesc cu atat mai dorind si terenul vandut mie ca stranepot.unul dintre copii sa purtat foarte urat cu strabunica in timpul vietii existand cateva plangeri la politie data de strabunica impotriva lor..Intrebarea mea at fi ce sanse as avea sa ma trezesc cu vreo surpriza daca ma dau in judecata copii strabunicii din moment ce eu am respectat toti pasii legali..(hartie medicina legala,pret corect conform grilei notarului si 2 martori care au asistat la vanzare) sa imi strice actul de vanzare cumparare ? probabil ei vor motiva o donatie deghizata si ca nu si a primit banii dar eu am actele de la notar in care scrie ca si a primit banii plus martorii ? Va multumesc !!!