avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielaRob

Activitate gabrielaRob

Răspuns la discuția bilet la ordin refuzat
Eu am depus biletul,refuzat, ca o dovada a existentei debitului si al recunoasterii acestuia de catre debitor, in cadrul cererii de ordonanta de plata...
Răspuns la discuția bilet la ordin refuzat
Instanta motiveaza in felul urmator: "Pentru valorificarea dreptului obtinut, reclamanta trebuie sa puna in executare titlul aratat. Avand in vedere ca, reclamanta este deja in posesia unui bilet la ordin acesta fiind titlu executoriu, care nu-si pierde aceasta valoare, chiar daca acesta a fost refuzat la plata pentru lipsa disponibilului[/b], reclamanta putand declansa executarea silita in vederea recuperarii debitului pretins conform C.p.c." Problema este ca instanta, in mod gresit a inteles ca acesta a fost refuzat din lipsa de disponibil, motivul de refuz fiind altul: semnatura inscrisa pe bilet nu coincide cu specimenul...iar in cazul acesta consider ca biletul ar fi nul...
Buna ziua.
Va rog sa ma lamuriti cu o situatie. Detinem un bilet la ordin ce a fost refuzat la plata, pentru motivul ca semnatura de pe instrument nu coincide cu specimenul din banca. Nu am pus in executare instrumentul in cauza, considerand ca nu este un motiv suficient pentru a putea fi investit c formula executorie sau ca in cazul in care cererea de incuviintare este admisa, debitorul ar fi putut face opozitie la executare si sa ceara constatarea nulitatii instrumentului in cauza. Cu toate acestea, ne-am adresa instantei de judecata, care a admis in parte actiunea, cu privire la dobanzile calculate asupra sumei inscrise pe bilet, insa privitor la suma de pe bilet s-a invocat din oficiu lipsa de interes, deoarece detinand acest bilet, detinem totodata un titlu executoriu, nemafiind necesar un al doilea titlu (emiterea ordonantei de plata). Credeti ca se poate pune n executare biletul in cauza? sau ar trebui sa merg pe o actiune in constatare?