avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Activitate santiago

Activitate santiago

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Si virgula.Felicitari pentru punctaj.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ca sa inteleaga toata lumea, am sa mai explic o data.Ca nu mi se pare ok faptul ca potrivit noilor reguli, un candidat cu 84 puncte poate fi surclasat de altul cu 70.Pentru ca nu e suficient sa fii simpatic la interviu, ci trebuie sa stii carte.Nu stiu de ce unii au impresia ca nu mai pot eu de invidie.Felicitari norocosilor!
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
gheisha87 a scris:

@santiago, acum cateva pag am venit prima cu ideea unei sg comisii de interviu, se pare ca toti avem aceeasi parere...nu stiu daca e ceva de facut, daca tine cineva cont pe viitor de sugetiile noastre. Cat despre patosul unora care deja au intrat si se vad niste semizei, nu mai zic nimic ...le curge inm prin vene :))...ii apreciez pe Radutm si pe Carolina, pt ca desi au intrat st si ei mirati de notele de la interviu si nu au inceput cu replici de maxima inteligenta si arogantza sau sa ne dea lectii de viatza pe forum.

Iti cunosc ideea si te apreciez.Ce doream sa evidentiez este faptul ca, potrivit noilor reguli, clasamentul a suferit modificari spectaculoase.Si eu nu am avut punctaj stralucit si nici mari asteptari.Dar inainte, juridicul iti cam asigura reusita, cu mici exceptii.Iar acum concursul a devenit prea supus hazardului.Nu mai ai certitudinea ca munca iti va fi rasplatita.Iar cei care deja se simt pe cai mari si dau lectii de succes au la indemana, in situatia data, institutia abtinerii.Ca niste buni magistrati.

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
lawnoob a scris:

Aandreea_v a scris:

Aceeasi situatie si la mine. Mie mi-a cazut speta cu judecatoarea care a pozat in revista playboy ca iepuras. M-au intrebat ce i-as face si ce as raspunde ziarului de scandal care a republicat poza. Toti cei cu care am vorbit, inclusiv un psiholog mi-au zis ca reactiile, raspunsurile mele au fost perfect normale. PS: in cazul judecatoarei nu s-a dat inca o solutie..Ar fi interesant de urmarit :))gheisha87 a scris:

Nu inteleg de unii o iau personal si cred ca daca au luat nota mare la interviu st vizati automat de critici....eu nu am gresit cu nimic la aces interviu...am vb si cu un psiholog dupa si i-am explicat ce am facut si a zis ca trebuia sa iau nota maxima. Mie mi-au dat 2 spete, la a doua am bajbait putin dar in final am rasp corect. La final am plecat razand in hohote din sala de interviu...bizar ca mi-au dat doar 8.90. Oricum in ziua respectiva la comisia mea aceasta nota a fost a 3a in clasament...Poate trebuia sa ma prefac ca am emotii ...sa ies plangand si sa fiu umila ...habar nu am....





Mai mult , Dl. Danilet e de parere ca nu ar fi vreo problema ca tu ai pozat pe stiu eu unde. El considera ca tu prin faptul ca arati bn ai aduce chiar un spor imaginii justitiei in Romania XD

Multumesc pt. informatie!Deci trebuie si calitati estetice remarcabile.Adica sa te ajute fatza.Pacat ca nu sunt femeie, ca m-as fi prezentat tunata.

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
gheisha87 a scris:

Nu inteleg de unii o iau personal si cred ca daca au luat nota mare la interviu st vizati automat de critici....eu nu am gresit cu nimic la aces interviu...am vb si cu un psiholog dupa si i-am explicat ce am facut si a zis ca trebuia sa iau nota maxima. Mie mi-au dat 2 spete, la a doua am bajbait putin dar in final am rasp corect. La final am plecat razand in hohote din sala de interviu...bizar ca mi-au dat doar 8.90. Oricum in ziua respectiva la comisia mea aceasta nota a fost a 3a in clasament...Poate trebuia sa ma prefac ca am emotii ...sa ies plangand si sa fiu umila ...habar nu am....


Cum adica nu intelegi de ce se pot simti unii direct vizati cand eu doream sa subliniez doar regulile jocului?Pentru ca celor din comisie le pot scapa anumite tulburari de comportament fiindca tot era cineva sigur de existenta lor.Adica grandomanie, paranoia...
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ce sa-i faci?Nu toti invata 4 ani pana le curge sange din nas.Si aici citez un contracandidat de succes.Si se mai castiga doar experienta.Dar tare mi-e ca unora sa nu le fie caderea surprinzatoare.Ca nu cazi mereu pe moale.Ca sa nu mai spun ca unii habar n-au de pamflet.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Pierdut minut pretios din viata pentru a citi o foarte slaba argumentatie.Gasitorului ofer recompensa.Probabil ca de asa ceva au nevoie.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ca sa intreb retoric, ce legatura o fi avand primaria cu prefectura?Nu toti au procesor performant, nu toti ajung enciclopedii ambulante.Plus ca mai au si alte preocupari.Dar probabil ca, odata cocotati in corcodusul INM-ului, unii isi pierd brusc simtul realitatii.E un microb care se urca la cap.Si se cred spirituali.Fara sa fie.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Si eu doresc sa-mi exprim parerea, desi sunt sigur ca nu va interesa pe nimeni.Clasamentul final pe mine m-a socat, pentru ca nu ma bucur de suficienta stapanire de sine. Eu credeam ca proba de juridic ar trebui sa predomine la punctaj, iar interviul sa identifice, cum bine a spus un user, niste derapaje.Daca exista.Apoi,comisia ar fi trebuit sa fie aceeasi, pentru ca toti candidatii trebuie sa aiba aceeasi sansa.Si publicarea clasamentului inainte de interviu imi creeaza suspiciuni mari.Ce ma impiedica pe mine sa gandesc ca unul a luat nota mare la interviu, tocmai pentru ca ii trebuia?Nimic.E o tara libera.Si daca anul trecut am luat o nota mai mare la interviu, convins fiind ca am facut o foarte proasta impresie, anul acesta una mai mica, convins ca am facut foarte buna impresie,asa cum bine zicea cineva, la anul il voi pica sigur.Imi plac mult discursurile sforaitoare despre ce calitati are nevoie un bun magistrat, altii nici nu au intrat bine in sistem si bag de seama ca sunt deja intoxicati, se cred chiar si psihiatri.Si uita ca inainte de a fi magistrat, trebuie sa fii om, cum bine spunea un reputat profesor.Poate ca esecul e perceput diferit de unii oameni, plus ca mi se pare cinic sa te indoiesti de capacitatile unora, pentru ca n-ai idee ce e in spatele fiecaruia.In concluzie, acest examen a devenit bafta chioara pentru unii, ghinion curat pentru altii.Nu doresc polemici inutile.
Julia79, multumesc pentru arbitraj si spor la citit!
Ashton, n-ai inteles nimic din interventiile mele fara precedent(m-astept sa primesc ban pentru 100 de ani).Am apreciat pe unii si dezaprobat pe altii.Prea adanc n-am sapat...pentru ca odb s-a deconspirat singur.Totusi, ca sa vorbesc in cunostinta de cauza, pe tine te-am citit si mi-am facut si eu ca omul o opinie pe care n-am sa mi-o exprim... ca sa nu te intimidez iar.Si pentru ca sunt un gentleman.Sarut mana.