avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate andr1984

Activitate andr1984

Răspuns la discuția pensie anticipata
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Inteleg ca trebuie sa mai faca o contestatie tot la casa de pensii.
Buna ziua,
tatal meu a formulat cerere la casa de pensii Iasi pt a primi pensie anticipata. A primit o decizie de acordare a pensiei anticipate prin care i-a fost admisa cererea doar ca nu i-au luat in calcul vreo 5 ani ca pt ca nu avea o stampila de la ITM. A contestat decizia in termen legal si a adus si adeverinta de la ITM si de la fostul angajator.. Contestatia a fost depusa tot la casa de pensii. In urma acestei contestatii cam intr/o luna a primit o noua decizie, de revizuire a pensiei anticipate, cu acelasi numar ca prima dar cu o alta data emisa tot de Casa Judeteana de pensii Iasi si la fel nu i s-a luat in calcul perioada respectiva. I s-a spus verbal ca de acum trebuie sa mearga la tribunal si el chiar asta a si facut in aceeasi zi. Problema este ca in noua decizie la subsol scrie ca se ataca tot la casa de pensii.
Citind pe forumuri inteleg ca ar fi trebuit contestatia sa ii fie trimisa la comisia de contestatii a casei nationale,...si apoi daca tot e nemultumit sa mearga la tribunal. In prezent el se mai afla in termenul de 30 de zile, are o contestatie depusa la tribunal dar eu inteleg ca el ar ttrebui sa depuna o alta contestatie tot la casa de pensii...Daca se poate sa imi spuneti cum ar fi mai bine...sa mai faca o alta contestatie ?