avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1881 soluții astăzi
Forum Activitate DianaEllena

Activitate DianaEllena

Am inteles.
Inca nu am sesizat ITM-ul. Este posibil sa mergem la ITM si sa nu se ia nicio masura?
Multumesc mult. O sa iau in considerare informatiile primite.
este* (cum)
fac* (sesizare)
Buna ziua. Sunt proaspat absolventa de liceu si am vazut un anunt la un restaurant ca se cauta personal si pe moment am zis sa incerc pentru ca nu am nimic de pierdut. Am intrat si am vorbit cu un domn manager si a ramas sa vin peste 4 zile pentru un post de ajutor de bucatar si i-am lasat o copie de buletin pentru eventualitatea in care imi va face contract de munca pentru ca a specificat ca nu angajeaza decat cu contract de munca. Cu 2 zile inainte sa vin la munca i-am trimis mesaj spunandu-i ca nu pot sa ma mai prezint din mai multe motive si am decis sa ma duc sa imi depun actele pentru somaj. Cand am ajuns la directia muncii am descoperit ca am contract de munca activ la respectivul restaurant si mi s-a spus ca nu o sa mai pot sa primesc somaj nici acum si nici in cazul in care cei de acolo imi inchid contractul de munca. Intrebarea mea estu cum de s-a putat face un contract de munca si sa fie trimis si acceptat la directia muncii fara semnatura mea si fara sa mi se comunice ca mi s-a intocmit un contract de munca? Acum din cauza acestui domn am pierdut acei bani de la somaj si am ramas si cu foarte multe nelamuriri. Cand i-am cerut socoteala domnului si am fost sa vorbesc cu el si patroana la respectivul restaurant am fost trata cu dispret iar cand le-am spus ca o sa faca sesizare la ITM si ca, daca contractul de munca trimis apare cu semnatura angajatului inseamna ca aceasta a fost falsificata si ca este foarte grav ce au facut mi-au spus ca putem sa rezolvam amiabil ce s-a intamplat si mi s-a promis ca o sa se rezolve situatia dar e evident ca nu se mai poate face nimic chiar daca acel contract a fost inchis. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?