avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1203 soluții astăzi
Forum Activitate andrasi

Activitate andrasi

Buna ziua, as dori sa stiu cum sa procedez in urmatorul caz. Am avut niste probleme in 2009 cand mi s-a furat buletinul si actele au fost folosite intr-o infractiune de condus in stare de ebrietate in Buftea. Eu nu eram in tara in perioada aceea. Am facut dovada acestui lucru si dosarul s-a inchis in Buftea. De curand mi-a expirat permisul si am fost la Brigada de Politie la Logofat Udristei sa urmez procedura de innoire unde mi s-a explicat ca am 2 dosare in cazier, unul la parchetul sect 2 si unul la parchetul sect 4, unul din 2008 si unul din 2009. Am depus solicitari pentru eliberarea solutionarii dosarelor si am primit informari de la un parchet unde era vb de o persoana cu acelasi nume ca al meu dar al CNP si de la un parchet ca nu sunt eu inculpatul si nu imi pot arata dosarul. Am fost in audienta la comandantul de la Brigada de Politie si mi-a spus ca ei nu au ce sa faca, trebuie rezolvat la parchet. Nu mai inteleg ce trebuie sa fac pentru a scoate aceste doua dosare din evidenta politiei rutiere din moment ce eu nu apar ca inculpat in niciunul din ele, cel putin asa arata solutionarile pe care le-am prezentat in cadrul audientei dar se pare ca nu sunt destul. Va rog sa imi dati un sfat, o solutie, ce pasi ar trebui sa urmez ca sa inchei povestea aceasta. Va multumesc,
Buna seara,

As dori sa stiu daca beneficiez de indemnizatie de crestere copil in urmatoarele conditii:
1. am lucrat in perioada martie 2015 - aprilie 2017
2. sunt insarcinata de aproximativ o luna si data nasterii ar fi martie 2018

Daca da, va rog sa imi spuneti ce criterii trebuie sa indeplinesc ca sa ma incadrez ( daca trebuie sa platesc eu contributiile la stat - care sunt aceste contributii; ce trebuie sa contina dosarul de indemnizatie pentru o persoana fara venit; si cat ar fi indemnizatia ).

Multumesc,