avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters436533

Activitate ContSters436533

Adica colegelor mele li s-au cerut ilegal aceste acte din nou? Ma gandesc ca intr-un fel ar fi normal sa le ceara pentru ca poate cazierul nu mai e curat(poate ai savarsit vreo infractiune in cei 2 ani), analizele poate nu mai sunt bune, se poate sa te inbolnavesti in 2 ani, se poate sa divortezi...etc. Doar diplomele nu ar avea cum sa se schimbe, doar poate sa mai adaugi vreuna, poate in cei 2 ani ai facut niste cursuri. Ma gandesc ca din cauza aceasta le cere din nou! In fine, pe mine ma inteteseaza strict de certificatul de casatorie, daca il verifica cineva daca este valabil, sau il cere sa fie la dosar si atat. Asta chiar si in cazul unei noi angajari spre ex. In general, verifica cineva din partea angajatorului daca e valabil certificatul de casatorie? Va multumesc!
Colegelor mele care au revenit din concediu crestere copil, pe langa cererea de reluare a activitatii, li s-au cerut din nou cazierul, analizele, diplome, etc.
Sunt in concediu de crestere copil momentan, urmand sa reincep munca peste cateva luni. Stiu de la colege ca atunci cand te intorci la munca dupa un astfel de concediu mi se cer iar toate actele care mi s-au cerut la angajare, inclusiv certificatu de casatorie. Eu am divortat la notar la 2 luni dupa ce am nascut, dar doar in acte (era in avantajul nostru sa fim divortati ca sa obtinem ceva), in realitatea noi suntem impreuna si nu stie nimeni ca am divortat ( stim doar noi doi si asa vrem sa ramana). Problema mea este ca nu vreau sa afle nimeni la munca ca am divortat, si stiind ca imi cere copie dupa certificatul de casatorie....s-ar afla! Am copii dupa certificat dinainte sa se puna stampila de divort pe el, si ma gandesc sa duc o astfel de copie. Intrebarea mea este: verifica cineva daca este valid acel certificat sau il cere doar ca sa fie la dosar? Exista vreo institutie care ar putea divulga astfel de informati oricui se intereseaza? Va multumesc!