avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate Camelia B-D

Activitate Camelia B-D

Buna ziua. Am cumparat un teren extravilan in 2003,in suprafata de 5200mp.Tot atunci am facut si cadastrul,intabularea, am trasat si limitele proprietatii ca sa nu am litigii cu nimeni. Acum am vrut sa fac o reactualizare a cadastrului si cand au venit la masurare,coordonatele terenului meu sunt jumatate la mine,jumatate pe terenul vecinului de langa mine.Curios ca in actele de la Oficiul cadastral,cadastrele nu se suprapun si mi se tot spune ca trebuie sa-mi trasez acum limitele terenului pe la vecinul si el sa de deplaseze cu 10 m latime,inspre dreapta, la celalalt vecin,etc. Daca vreau sa fac actualizarea cadastrului pe actuala limita(faptica) a terenului pica suprapunere pe cadastrului vecinului din stanga. Celalalt cadastrist a iesit la pensie, numai pot sa-l trag la raspundere.Mi-a spus cel de acum ca aparatura de atunci nu era asa de precisa,de unde si marja de eroare. Ce sa fac daca vecinul din dreapta nu vrea sa se deplaseze si isi face repozitionare pe prima limita de hotar?. Va multumesc anticipat pentru clarificare .
Camelia