avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate telefonolx2017

Activitate telefonolx2017

Buna ziua. Am cumparat acum cateva zile un telefon de pe olx. In anunt scria ca telefonul e nou, si era pus la categoria noi. Parea o oferta destul de buna ca pret, 650 de lei, in timp ce in magazin e 1000. M-am gandit ca e un om care l-a luat pe bani putini sau bonus la abonament si acum vrea sa scape de el.

A 2-a zi cand m-am uitat cu atentie pe acte am observat ca telefonul era defapt "reconditionat", nu nou, desi lucrul asta nu era mentionat in anuntul original si nici in mesajele mele cu vanzatorul. Apoi am observat si alte nereguli la telefon, cum ar fi calitatea inferioara a pozelor comparata cu telefoane cu camera de aceeasi capacitate, faptul ca se incinde atunci cand ma uit pe youtube, cat si faptul ca luminozitatea se schimba aleatoriu. (desi nu e clona, am verificat IMEIul).

Nu stiu daca el stia de defectele astea. Nici nu stiu daca chiar sunt defecte, nu am alt exemplar din modelul ala cu care sa-l compar, il pot compara doar cu alte telefoane detinute de mine. Poate asa e el. Dar tot ma simt tepuit. I-am trimis mesaj ieri si i-am spus ca-mi vreau banii inapoi pe motiv ca nu mi-a spus ca e reconditionat si l-a vadut ca nou. El a zs ca daca nu-mi convine sa ma duc cu el la orange si sa-mi dea aia banii de pe factura(533 lei). I-am spus sa-mi dea banii si sa se duca el la orange, si ca nu pot sa iau 533 de lei pe un telefon pe care am dat 650 cu 2 zile in urma. Nu mi-a mai raspuns de atunci.

Pot face ceva din punct de vedere legal? Nu e chiar frauda, dar un telefon reconditionat NU e un telefon nou. Mi l-a vandut sub pretexte false. Exista vreo lege care ma poate ajuta?