avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate V.Dinca

Activitate V.Dinca

Multumesc de raspuns dar informatiile acestea le stiam si eu.Am nevoie de un raspuns mai elaborat, mai la subiect. O zi frumoasa :)
Multumesc pentru raspunsul concret. Voi incepe asadar o actiune civila. Puteti sa-mi recomandati un avocat specializat pe astfel de spete? Zi frumoasa !
Buna ziua, speta mea este urmatoarea:

Doresc sa deschid o succesiune dupa parintii mei care sunt decedati de 35 de ani tatal si 16 ani mama. Mai am un frate care locuieste in casa parinteasca. El nu doreste sa faca succesiune si nici sa-mi plateasca o suma pentru eu sa-mi cedez drepturile, asa ca doresc sa fac succesiune si sa impartim totul la 2. Mostenirea este o casa de 4 camere si terenul aferent de 500 mp in Chiajna jud Ilfov.Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Care este procedura cea mai simpla (notariat sau instanta) si cea mai putin costisitoare?
2. Care sunt costurile estimative si care sunt sansele ca eu sa-mi recuperez costurile initiale pe care le voi avea singura
3. Ce se intampla dupa ce iese succesiunea si fratele nu doreste sa coopereze in niciun fel?
4. In cazul in care fratele nu va dori sa-mi puna la dispozitie actele casei (pe care le detine momentan) ce pot face?
Va multumesc !