avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate 1962mv

Activitate 1962mv

in anul 2014,april. am cumparat o proprietate nou construita,CASA p+1E -in afara Bucuresti-ului(receptionata in octbr.2013).casa construita cu Certf. de urbanism, Autrz.de construire,proiect,avize ,etc.(toate doc.sunt la dosar)
Fosa vidanjabila (constrct.din beton -pereti si fund),amplasata la ,din pacate, la doar cca.2m de casa vecinului(casa vecinului pe calcan,adica spatele casei lui este la 40cm!!! de limita de proprietate).
la data curenta,dupa 3 ani vecinul,,s-a trezit"" ca fosa este prea aproape de casa lor.Eu am fost cumparator de buna credinta (cumparare prin Notar Public),am doc.prin care proiectul(inclusiv pozitionarea / amplasarea fosei este pe planse )aprobat ,Autrz.Constr,Aviz de la DSP care acepa proiectul ,dar cu respectarea Ord.536/1997,documentatie aprobata cu fosa existenta,citez:,, provizorie pana la realizarea retelei de canalizare" Subliniez,proprietatea mea este intre case construite in anii "50,nu am avut divergente cu niciun vecin ...dar. Daca eu am fost cumparator de buna credinta ,si vecinul care a fost prezent la constructia casei ,si NU a avut nici o obiectie in niciun inscris catre Primarie sau alta institutie ,la timpul respectiv, privind amplasarea fosei se poate considera acord tacit si /sau eu sunt acum obligat sa desfintez si sa mut fosa!?! intrucat a facut sesizare la Primarie si la DSP GR.