avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate catalinapaciurea

Activitate catalinapaciurea

Bunic decedat in 1993, In 1995 bunica lasa, prin ctr de vanz-cump, parintilor mei, teren dobandit ca zester de la parinti. Pe teren exista cateva constructii (Sopron, grajd, magazine), foarte vechi, fiind in stare avansata de degradare, acestea nefiind trecute in contractul de vanzare cump pt teren, specificandu-se chiar ca este liber de orice sarcini. In anul 1999 dupa moartea bunicii, aflam ca exista un act de succesiune dupa bunicul, cu data din 1994, in care se mentioneaza numai acele constructii vechi, de pe terenul proprietatea parintilor mei, ca fiind construite in timpul casatoriei si deci incluse in succesiune., ca fiind de impartit intre toti cei 6 frati ai tatalui meu. Practic terenul a fost lasat cu tot ce avea pe el, insa dupa moartea bunicii, ceilati frati nu au fost de accord si au gasit o cale prin care sa apara in acte ca acele constructii au fost facute in timpul casatoriei bunicilor. De aici s-au complicat lucrurile, tata semnand, fara sa citeasca si sa inteleaga exact ce scrie in acte, un act de partaj voluntar, prin care toti fratii ii cedeaza uneia dintr surori, una din magaziile vechi, aflate pe teren, tata fiind deacord sa ii creeze drum de acces pana la magazie, restul constructiilor vechi (grajd, sopron), ramanand in indivizune cu toti fratii. Acum acesta sora a lui ne santaseaza ca nu ne semnseza aurorizatia de demolare, decat dc ii lasam jumatate din teren. pe care se afla aceea magazie. Ea a consolidat-o intre timp si circula prin toata curtea nostra. Noi vrem sa delimitam proprietatiile print-un gard, dar fara sa ii dam cu titlu de proprietate nimic din teren. Ce obligatii avem: la ce distanta fata de casa sa facem gardul, avem nevoie de autorizatie de construire pentru un gard in interior, din lemn sau tabla? Tb sa ii lasam o distanta minima de jur imprejurul casei sau doar o poteca de la drum la casa? Cum ne poate ataca ea in instanta, desi ne-a amenintat cu martori, ca dc facem gard ne da foc la casa? Multumesc anticipat!