avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Activitate Bacria Nicolae

Activitate Bacria Nicolae

Sotia mea si cel de.al doilea sot al mamei sale au mostenit un teren in urma decesului mamei sale.Dupa efectuarea taxei de succesiune i.a revenit sotiei mele (fica naturala a defunctei) 75% si sotului (al doilea sot, erau casatoriti de 14 ani) i.a revenit 25% din acel teren.Pana aici toate in regula.Problema a aparut cand a venit inginerul topometrist sa faca masuratorile in vederea intocmirii documentatiei pentru cadastru cu fragmentare.cand s.a masurat terenul s.a gasit in realitate cu 1600mp mai mult decat in adeverinta de rol eliberata pentru succesiune.inginerul spune ca el trimite la Oficiul de cadastru schita cu ce scrie in act si resyul nu il inteteseaza, sa mergem noi sa rezolvam cu actele la primarie.Eu vazand diferenta asa de mare ma gandesc ca cei de la primarie au dat un act fictiv pentru a o insela pe sotiamea,altfel nu se explica atata vreme cat soacra mea a stapanit dintotdesuna acest teren, fiind langa casa, imprejmuit, la strada in mijlocul satului.acum vin cu intrebarea la dumneavoastra:credeti ca inginerul procedeaza corect trimitand la oficiul cadastrului mai putin teren decat cel gasit fizic la masuratori?nu trebuia sa mearga la primarie sa clarifice situatia? Si incs o intrebare:cum putem sa rezolvam situatia caci nu poate ramane asa fiind vorba de o suprafata destul de mare sotia mea ramanand inselata foarte mult .
Am aflat ulterior ca sotul soacrei detine pentru 1200mp o adeverinta de validare eliberata de primarie in anii cand soacra mea era in viata.Ma intreb nu trebuia sa o prezinte impreuna cu celelrte titluri si roluri atunci cand s.a facut taxa de succesiune? In speranta ca o sa imi raspundeti sa stim si noi ce avem fe facut va multumesc respectuos si va doresc numai bine!