avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate alecori

Activitate alecori

Ok.Daca asa sunt legile in tara noastra...sa restitui niste bani din care ai fost obligat sa traiesti (somaj)pentru ca ai primit in 5 ani niste salarii in bataie de joc, adica pe trim 154 lei (50 lei lunar) , cu mult dupa ce ai fost concediat,declar ca suntem un popor pierdut.Va multumesc!
Da am luat somaj 10 luni.Instanta a si specificat in 2011 ca pentru faptul ca nu mai pot fi pusa In situatia anterioara concedierii, sa fie acordate despagubiri egale cu drepturile salariale de care as fi beneficiat.Dar ca oricr lege din Romania este interpretabil. Iei somaj 10 luni ca nu ai din ce trai si dupa doi ani incepe si institutia sa iti dea esalonat pe un trimrstru 154lei,apoi 74 li,75 lei si asa mai departe.Asta este numita situatiatn anterioara concedierii?
Domnule consilier juridic,am luat ajutorul de somaj intr-o perioada in care nu aveam nici un venit,sentinta judecatoreasca a fost data cu mult dupa acea perioada in care am incasat somajul , iar banii de la ITM , i-am primit esalonat pana in 2016, nici macar toti odata cum s-au dat in alte judete ale tarii si colegilor concediati care nu si-au ridicat de la Tribunal sentinta judecatoreasca si care nu au restituit catre somaj nici un ajutor de somaj.incasatDeci cum stau lucrurile in tara aceasts.
Intrebarile sunt: Daca din punct de vedere legal cele doua institutii au procedat corect?
Daca ar trebui ca AJOFM sa imi restituie banii deoarece am incasat ajutor de somaj cuvenit?
Multumesc mult!
Sunt fosta angajata a ITM,concediata in 2010 (desi ma aflam in concediu medical,concediata fara preaviz si prin abuz de putere).Cu ajutorul sindicatului am dat Institutia in judecata si am castigat despagubiri egale cu salariile indexate , de care as fi beneficiat intre ianuarie 2010 si august 2010 perioada in care aveam contract de munca (pe perioada determinata) si pe care Instanta a decis ca trebuie sa le primesc.In urma tuturor demersurilor facute si la Inspectia Muncii si la Ministerul Muncii am primit acelasi raspuns ca ma incadrez la OUG 71/2009 si ca banii ii voi primi esalonat pana in 2016.Nu am avut posibilitatea sa merg mai departe in instanta , desi 2 avocati pe care i-am intrebat (avocata care m-a reprezentat la proces ) mi-au spus ca nu ma incadrez la aceasta categorie deoarece Instanta a catalogat aceste drepturi care mi se cuvin ca despagubiri.Asa cum va spuneam am incercat prin a trimite adrese peste adrese catre cele 3 Institutii,dar raspunsul a fost cel de mai sus.(va incadrati la OUG 71/2009).Normal doar nu isi dadeau singuri in cap dupa ce au dispus concedierea unor oameni fara a le acorda dreptul la preaviz,dreptul la viata de fapt. Am acceptat ideea ,(satula de minciuni si de abuzul de putere al unor oameni care nu s-au gandit o clipa ca avem copii,ca avem familii si ca a ramane pe drumuri este o problema)desi stiam ca nu au dreptate si lipsa posibilitatilor de a merge mai departe ,de a angaja executor judecatoresc,faptul ca trebuia sa ma lupt cu Institutii ale Statului,ma descurajase.In 2015 am facut o adresa catre Ministerul Muncii si am primit un raspuns favorabil si anume ca AJOFM va anula Decizia de debit si va restitui sumele incasate necuvenit cu titlu de debit,situate in cadrul termenului general de prescriptive legal,conf art 2517 din Legea 278/2009 Cod Civil,adresa pe care am trimis-o AJOFM dar pe care au ignorant-o si au calculate acele penalitati usturatoare.
Cea mai mare umilinta a fost cand ITM mi-a trimis ,la un an de zile de la concediere(decembrie 2011), o decizie prin care ma anunta ca voi primi drepturile salariale cuvenite pt. perioada in care eu ar fi trebuit sa am CIM- ianuarie -august 2010, desi nu am mai avut raport de munca cu aceasta ,eu fiind concediata si nicidecum despagubiri egale cu drepturile salariale cuvenite,asa cum hotarase Instanta .Mentionez ca dupa concediere,ca orice om care munceste si plateste cotizatii , negasindu-mi un loc de munca am beneficiat de ajutor de somaj, venit pe care l-am solicitat deoarece aveam un copil de hranit ,o mama bolnava de cancer si un sot care avea salariu de profesor debutant .Nu cred ca am luat niste bani care nu mi se cuveneau deoarece in acea perioada nu am avut nici un venit...Dar in decembrie 2011 ,Inspectorul Sef ca sa ma batjocoreasca si mai rau,a emis decizia ,mi-a adus-o la cunostinta si a trimis-o catre AJOFM , Institutie care la randul ei mi-a trimis o decizie prin care ma instiinta ca am o datorie de aprox. 4300 lei ce provine din Ajutor de somaj necuvenit. Eu va intreb ca simplu cetatean ,cum sa fie Ajutor de somaj necuvenit daca eu in acea perioada nu am avut raporturi de munca cu nici un angajator si eu am beneficiat de niste bani ca sa imi hranesc copilul si sa pot supravietui?Cand am beneficiat de acesti ban ipe care ITM -ul spune ca mi-i i-a dat, ultima rata pe care mi-ua dat-o a fost in iulie 2016.
Nu va spun ca am primit nenumarate telefoane de la AJOFM ca ma vor da in judecata ca acesti bani trebuie sa ii restitui si ca un om care se fereste de conflicte am incheiat un angajament de plata obigandu-ma sa platesc lunar 100 de lei pana se stinge aceasta datorie.Va intreb din nou cum sunt legile in tara aceasta restitui niste bani pe care nu i-ai luat de la ITM decat esalonat in decurs de 5 ani ),pe care Instanta i-a considerat a fi despagubiri si pe care Institutia ti-i vireaza in cont cand are chef contabila, esalonat, deoarece aceasta nu are interes sa faca demersuri pt a primi fondurile necesare. Nu va spun ca ori de cate ori trebuia sa primesc rata cuvenita trebuia sa sun la ITM sa ma rog pentru banii care mi se cuveneau deoarece contabila sef, probabil avea impresia ca banii care erau ,dreptul meu ,trebuia sa mi-i acorde, ea cand avea chef(dupa umilinte si rugaminti,interventii).
Deci am ajuns dupa ani de zile de umilinte sa astept niste bani care mi se cuvin , desi tot sustin ideea ca nu ma incadram la OUG 71/2009 asa cum si Curtea Constitutionala a decis in urma proceselor celorllalti colegi de breasla in perioada 2011-2012,dar nedorind o lupta inutila si pierdere de bani si timp, eu una am renuntat asteptand mila statului si a ITM-ului.Singurul lucru pe care mi l-am dorit era sa achit datoria catre AJOFM, desi consider ca a fost un abuz la adresa unui om care din 2010 si pana in 2016 a primt aprox 6000 lei de la ITM .
Am acceptat situatia desi va repet nu vad logica,deaorece conducerea ITM cat si cea de la AJOFM se afla in aceeasi barca politica si clar se acopereau unii pe altii.Recunosc ca am achitat cu intarziere catre AJOFM suma datorata ,in rate asa cum mi-a platit si mie ITM si in 2016 mi-au mai fost calculate de AJOFM si penalitati in valoare de 1800 lei trimise la angajator ,acesta facandu-mi poprire pe salariua) De ce muncim in tara asta?De ce platim contributii la stat?Va raspund eu : pt ca un domn Inspector Sef la momentul 2010 sa concedieze niste oameni aflati in perioada concediilor medicale ,fara preaviz,fara ca nimeni sa il traga la raspundere,iar apoi sa emita o hartie prin care de fapt se acopera si aduce la cunostinta altei Institutii ca se vor acorda drepturile salariale ce se cuveneau in acea perioada si totul pentru a se razbuna ca am fost membru de sindicat si ca sindicatul a incercat sa ajute niste oameni dati afara, sa primeasca ceea ce li se cuvenea?Acum pentru linistea mea as dori sa cer sfatul expertilor dumneavoastra .
Daca nu ai bani de cheltuit cu statul pt a-ti cauta dreptatea esti calcat in picioare...?

Va multumesc si sper din suflet sa aveti timp sa raspundeti .