avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate Razvan Ghind

Activitate Razvan Ghind

Discuție Vanzare Online
Buna ziua,

Am o intrebare despre cateva posibile scenarii de vanzari online, pentru care as dori sa stiu care sunt pasii(este necesar pfa/srl?) pe care ar trebui sa ii urmez in fiecare caz, pentru a putea vinde online si care sunt taxele si impozitele aplicate.

Scenariile ar fi urmatoarele:
1. Vanzare tablouri/jewelry pe Etsy.com (sau platforme similare) - in acest caz plata se face prin card/paypal si detaliile clientului sunt conoscute via mail/posta
2. Vanzare de Sunet/Muzica prin iTunes/Soundcloud/Amazon/etc. - in acest caz plata se face prin recoltarea de venituri din multiple surse care vand produsul unor clienti anonimi
3. Vanzare de materiale video pe platforme online(ex. YouTube, Twitch,etc) - in acest caz, plata se face, de catre site, per vizualizare/download(clientii sunt anonimi)

In cazul in care as dori sa am un bussiness care sa includa aceste 3 tipuri de vanzari online, care ar fi pasii legali pe care ar trebui sa ii urmez in asa fel incat sa fiu in concordanta cu legea?

Va multumesc mult pentru interesul si atentia acordata. Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra.


O zi placuta in continuare!
R.P.Ghindaru