avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1709 soluții astăzi
Forum Activitate adiandriesi

Activitate adiandriesi

Multumesc de raspuns.Tocmai de asta am recurs la indrumarile dumneavoastra.Ma adresez in calitate de proprietar ,unul dintre proprietarii care doresc sa faca aceste lucrari.Ne ajuta un mester autorizat,nu o firma de specialitate,iar izolatia se doreste a fi facuta pentru o parte a blocului.De aceea,banuiesc ca nu se poate lua in calcul un certificat energetic pentru scutire de impozit.Nu avem in vedere o eventuala scutire de impozit ci doar imbunatatirea confortului si a calitatii mediului in care traim si economii la incalzire-racire.O parte din tencuiala fatadei blocului e cazuta,lucrari de reparatie se impun oricum.Am luat in considerare ca in loc de doar o reparatie sa facem mai mult,nu doar estetic ci si functional - izolare termica.
De la urbanism ni s-au cerut multe: memoriu tehnic, proiect, CF bloc, CF-uri apartamente care urmeaza a fi izolate, plan de situatie si sigur vor urma si alte ....hartii.
Nu cerem finantare,o facem pe banii nostri.
Nu construim ,nu darimam si nu modificam nimic.
Ceea ce ni s-a cerut de la urbanism ni se pare exagerat.
Nu am reusit sa gasesc nici o informatie exacta despre actele necesare autorizarii ,iar legea e greu de inteles pentru neinitiati.
De aceea va intrebam si va rugam sa ne indrumati pentru a nu ni se cere nici mai mult nici mai putin decit ce este legal necesar pentru lucrarea ce dorim sa o facem.

Multumesc
Buna ziua,
in conditiile in care blocul nu are asociatie de proprietari, o parte a proprietarilor ( tronson vertical et.1-et.4) doresc sa faca reabilitare termica in regie proprie fara schimbarea nici unei caracteristici a blocului (structura,culoare) decit cea de eficienta termica,intrebarea este: se poate obtine autorizatie de la primarie?Stiu ca este nevoie.
Daca da,care ar fi documentele necesare autorizarii?