avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Activitate Danny9zeci

Activitate Danny9zeci

Conteaza cu ceva faptul ca suntem casatoriti de doar un an si ceva? In sensul ca stiu ca era ceva de 5 ani de zile minim, era alta lege sau a fost schimbata/eliminata? Ma intreb, dupa ce au fost investiti foarte multi bani de catre mine, cumparat si amenajat casa, ea e corect sa plece cu asa suma doar dupa un an de casatorie? Ea nu poate dovedi cu nici un act banii cheltuiti de parintii ei. Eu pot dovedi provenienta si destinatia banilor. Lucrul asta nu ma ajuta cu nimic? Nu se ia in calcul decat ca sunt bunuri comune, indiferent cine le'a cumparat?
Si inca ceva daca ma puteti lamuri, daca eu merg inainte de termen la notar si anulez divortul, partea mea. Una din parti nu vrea sa mai divorteze. Ce se intampla in cazul asta? Ea ma poate da in judecata pentru ceva legat de asta? Ce s'ar intampla?
Puteti detalia putin in ce conditii castiga ea? Daca fac rost de dovezi foto si video de la detectivi, ca ar avea pe cineva acum, pana sa se definitiveze divortul la notar, pot sa merg in instanta, sa o acuz de infidelitate si sa castig deoarece ea ma insala?
Buna ziua. O sa incerc sa fac un rezumat si sa dau detalii pe parcurs daca vreun avocat ma poate ajuta cu raspunsuri.
Sunt casatorit de 1 an si 3 luni iar in momentul de fata sotia nu doreste sa mai continuam, desi am incercat sa o impac, nu sa putut. Nu a fost caz de bataie, inselat, motive din cauza bauturii(nu beau deloc), doar sa stins iubirea din partea ei. Am ajuns la notar sa facem divortul amiabil. Am depus actele urmand ca pe 2 octombrie sa revenim sa semnam divortul si partajul. Problema este cu partajul si suma pe care o cere (12000 euro). Casa in care locuim am achizitionat'o cu 4 luni inainte sa ne casatorim si suntem amandoi trecuti pe actul casei, insa a fost achizitionata din banii trimisi de mama mea, printr'o terta persoana care avea cont in banca si de unde s'au virat banii, in contul meu. Pot dovedi cu extrase de cont din ambele parti. Parintii ei au contribuit, partea lor, cu ajutor la cheltuielile de nunta, avansuri, tort, alcool, undeva la 3000 de euro estimat generos, in conditiile in care toata nunta a costat undeva la 8500 de euro ). Ea spune ca renunta la pretentia casei, dar contra sumei de 12000 de euro, bani calculati din cheltuielile parintilor la nunta, din manopera lor de munca, atunci cand ne'au ajutat pe mine si pe tatal meu sa mai facem cate ceva la casa (gard de 130 mp si pus gresie pe o terasa de 25 mp, nu stiu cat costa manopera pentru asta, impartita la 3) plus darul de nunta care a fost profit de cca. 4000 de euro, deci jumatate inca 2000. Acum, daca nu ne intelegem si ajungem in tribunal, ea ar avea drept de castig, sau eu? E important de stiut deoarece daca pierd in tribunal, va trebui sa vand casa si ma costa mult mai mult jumatatea de casa decat cei 12000 de euro ceruti la amiabila. In momentul de fata daca retrag divortul de la notar si refuz divortul din partea mea, ce se intampla daca una din parti refuza divortul? Si inca ceva, ea a fost surprinsa azi cu un alt barbat de mana in oras. Daca fac rost de dovezi de la detectivi particulari, cu poze si filmari, ma pot folosi de ele si sa anulez divortul la notar si sa o dau direct in judecata pe motiv ca ma despart de ea pentru infidelitate, avand aceste dovezi, si sa castig sa nu ii mai dau nimic? Risc sa fiu acuzat de violare de intimitate, desi se ocupa altcineva de asta?