avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters441028

Activitate ContSters441028

Buna ziua, am citit toate articolele de pe site si, din pacate, am ramas cu niste nelamuriri.
Lucram de 12 ani fara concedii medicale, si eu, si sotul meu. Eu, in ultimii 2 ani cred, am fost scutita de impozitul pe venit, intrucat sunt programator. Voi intra in concediu de cresterea copilului in Mai 2018. Salariul meu BRUT este de 4791 lei pe luna, 4000 lei net/luna. Inteleg ca la suma se adauga bonurile de masa si bonusul trimestrial (?). Bonusurile se impoziteaza lafel, fara impozit pe venit, CAS individual 10.5%, Somaj 0.5%, Asigurari de sanatate 5.5%. Intrebarile mele sunt:
- calculul indemnizatiei se face din salariul brut sau net?
- daca este vb de cel net, trebuie sa consider salariul net lunar pe care l-am primit eu, cu impozitul pe care l-am platit redus in ultimele 12 luni, sau ce as fi primit daca nu as fi fost scutita?
- se iau in calcul toate bonusurile si bonurile de masa din ultimele 12 luni si se face o medie, sau doar cele primite in ultimele 6 luni inainte de nasterea copilului?
- daca vrem sa luam CCC ambii parinti, eu un an si sotul cel de-al doilea an, avem vreo penalizare sau se calculeaza normal - in primul an pe leafa mea, in cel de-al doilea an pe leafa lui, cf. raspunsului la intrebarile anterioare? Mentinez ca sotul a platit intotdeauna impozitul pe venit intreg.
Va multumesc, numai bine!