avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Activitate Codrin EL

Activitate Codrin EL

Multumesc frumos ptr raspuns! Problema este ca si seful meu direct este jurist (devenit din magaziner...). Daca si altcineva poate sa caofirme sau sa infirme va rog sa-mi raspundeti la intrebare .Va multumesc !
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile...corect asta am inteles nu as mai comenta nimic, e legal dar nu se poate modifica si diviza 8 ore de munca in 2 parti nu? Poate nu a-ti inteles ce am scris eu si care este intrebarea mea...fara suparare, eu sunt platit 8 ore si muncesc pe un interval de 12 ore zi inclusiv sambata si duminica. Eu cred ca nu sa mai intalnit problema aceasta niciodata. Deci daca nu e specificat in CIM eu trebuie sa lucrez 8 ore consecutiv nu divizate d.p.d.v. legal corect sau nu?
OK, dar mai sus a-ti scris ca:
1. CIM poate fi modificat fara acordul meu(...(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.)
2. M-am referit ca la patron i-ti spune dinainte programul de lucru...
3. Programul meu de lucru nu este specificat in CIM, ma repet...(3. Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.)
Inegal inseamna ce am scris mai sus...luni:6 ore; marti:8 ore; miercuri: 10 ore; joi:10 ore; vineri 6 ore = 40 ore legal, dar nu zilnic fractionat sa muncesti 8 ore pe parcursul a 12 ore ptr ca efectiv sunt prins 12 ore 07:00- 19:00 de luni pana vineri, plus ca mai sunt si ore suplimentare neplatite...
Toate aceste lucruri le-am mai gasit, multumesc oricum, dar nu m-ati lamurit
Este o parere sau puteti argumenta cu o lege? Vorbim despre o institutie care apartine statului nu de patron si angajat, atunci ma consider inselat la semnarea CIM, ptr ca nu sa specificata o repartizare a programului de 8 ore...Repartizarea am inteles-o fiind pe zile in decurs de o saptamana sa insumeze 40-48(luni 6 ore, marti 10 ore...) dar nu reapartizare in 8 ore zilnic...de la 07:00 la 19:00 sunt 12 ore, eu poate lucuiesc la 20 km de localitatea unde lucrez, cum sa mi se dea pauza 4 ore si sa revin?
NU, fara specificatii la repartizarea timpului de munca, 8 ore munca zi/ 40 ore saptamana, unitatea fiind flux continuu (inclusiv bucataria), in fisa postului se specifica doar transport pacienti intersectii, fara stampila si semnatura RUNOS
Buna dimineata! Nu gasesc specificat nicaieri si de aceea va rog sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare si anume: sunt angajat sofer II la un spital judetean, iar impreuna cu un alt coleg sofer II lucram pe masina transport masa care se efectueaza incepand cu orele 07:00-09:00 ; 11:30-13:30 ; 17:00-19:00, zilnic inclusiv sambata si duminica, in decursul unei zile de munca cu program de 8 ore/zi specificat in CIM. Specific ca in intervalul orar 09:00 - 11 lucram pe o alta masina care transporta pacienti intersectii. Programul nostru de lucru este o zi lucram (12 ore) cu o zi pauza. Ptr sambata si duminica ne da 32-40 ore suplimentare ptr 2-3 zile sambata si 2-3 zile duminica, depinde de luna in curs,cu toate ca ele sunt 48-60 ore. Cerandu-ne drepturile legale ptr. ca lucrez 12 ore pe zi, depasind lunar orele de lucru legale de 160-176, noi efectuam 180-192 conducerea vrea sa-mi fractioneze orele de munca si anume 07:00 - 13:00 (6 ore de lucru), cu pauza 4 ore si sa ma intorc la munca in aceeasi zi la orele 17:00 - 19:00 sa mai execut 2 ore de munca, consecutiv de luni pana vineri, pauza sambata si vin duminica total 8 ore zilnic, 40-48 pe saptamana, spun sefii mei (de la serviciul RUNOS nu am primit raspuns) Spuneti-mi va rog daca este legal si posibil acest program. Va multumesc anticipat!