avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate chitilei87

Activitate chitilei87

Detin un apartament intr-un bloc pe Sos. Chitilei, bloc putin mai atipic, compus din 2 scari, prima scara este P+5E si a doua este partial parter+6E, adica jumatate din parter nu exista, este spatiu liber folosit ca si parcare sub etajul 1. Dupa ce a construit blocul, dezvoltatorul a dezmembrat terenul astfel: lotul 1 cu amprenta la sol a blocului si aleea de acces si lotul 2 cu terenul liber si terenul de sub etajul 1 al scarii cu parter partial. Astfel jumatate din stalpii de sustinere ai blocului sunt pe lotul 2. Este corecta aceasta dezmembrare tinand cont de faptul ca blocul are structura de rezistenta pe ambele loturi? In extrasul de carte funciara al lotului 2 nu este mentionat nimic. Figureaza tot ca teren liber. Noi ca proprietari nu avem acces sa intretinem fatada blocului sau, cum este cazul meu, sa-mi izolez mai bine pardoseala pe exterior, detin apartamentul de la et. 1 care are spatiu gol sub el. Ar trebui sa pun schele pe lotul 2. Daca proprietarul lotului 2 nu imi permite eu nu pot face aceasta lucrare. Noi ca proprietari ai apartamentelor din bloc putem face ceva pentru a anula aceasta dezmembrare?