avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian Craciun

Activitate Adrian Craciun

Răspuns la discuția Proces verbal CFR
Ok.
Vă mulțumesc pentru răspuns.
Luni o să mă duc la judecătorie să văd ce pot face.

O seară frumoasă!
Bună ziua!

Pe data de 01/07/2017 am călătorit împreună cu soția mea din Constanța către Câmpina (reședința noastră) via București.
Deoarece trenul Constanța-București a avut întârziere aproape am ratat trenul spre Câmpina, am achiziționat bilete spre casă de la un automat din incinta gării. Mai aveam 3 minute până pleca trenul și soția era însărcinată în luna a șaptea și din neatenție și grabă nu am așteptat să se imprime și al doilea bilet crezând că sunt amândouă biletele pe cel imprimat însă cei de la CFR aveau o reclamă cu călătorie în Grecia atașată.
În tren, la sosirea controlorului am observat că avem un singur bilet însă aveam chitanța de la cele 2 bilete.
Acesta din urmă (o ea) nu a dorit sub nicio formă să ia în considerare împrejurările prin care am ajuns în această situație (întârzierea trenului) și nici tichetul cu dovada că am cumpărat 2 bilete.
Mi-a spus să cumpăr alt bilet (47 lei) însă eu nu am dorit.

Am fost legitimați de un ofițer de poliție TF în gara Ploiești și acesta când a văzut despre ce este vorba a spus, citez:
"Haideți doamnă că nu sunt de rea credință!"

Astăzi 06/10/2017 am primit procesul verbal și notificarea de plata cu suma de 377 lei.

Întrebarea mea este:

Pot să fac contestație? Au "ei" dreptate sau eu?

Mulțumesc pentru ajutor!

O zi frumoasă!