avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1122 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters442792

Activitate ContSters442792

Buna ziua, pe data de 18 sept am semnat contract 5 ani spatiu 100m2 pt un spatiu pizzerie.
In contract era prevazut clar ca la momentul semnarii contractului nu sunt debite restante pe acea adresa. am reusit sa rezolv sa obtin cui si tot ce mai era nevoie pt a depune dosar e-on. Vineri doamna de la e-on a spus clar ca tre sa plateasca ca sa putem schimba numele. Acum domnul X nu vrea sa plateasca si bineinteles eu iam dat termin cateva zile sa rezolve problema ca sa putem fi in regula cu contract legal curent pe numele societatii si pt a scadea prin contabilitate. El a stiut mereu de datorie si mi-a spus ca a avut o firma timp de 3 ani acolo care sa vandut si a lasat datoria in urma (contractul intre cei doi fiind comodat si mi-a spus sa facem la fel si noi haahha dar stiam ca evita plata taxelor ).
Acum ieri era ultima zi in care as fi acceptat sa rezolve problema dar bineinteles nu a rezolvat si acum dureaza 14 zile pana primim noi un raspuns de la e-on. E-on au luat foile doar de gura noastra si a spus ca timp de 14 zile cei doi trebuie sa rezilieze contract lumina .. Nu prea inteleg de ce pe timpul si restaurantul care l-am inchiriat. Noi nu neam putut desfasura activitatea timp de 3 sapt din cauza ca aveau mese si toate bunurile in restaurant timp el astepta sa rezolvam cu curentul si binenteles cum am spus mai sus nu sa rezolvat.
ce rugaminte am este sa imi spune-ti daca pot recupera garantia de 1000eur pt ca eu nu mai vreau sa am de aface cu aceasta persoana deja prea multe... l-am rugat frumos daca poate sa face discount la chirie pe timpul in care el sia tinut pe spatiul inchiriat de noi bunurile lor... bineinteles a zis nu .
Am fost corect de la inceput dar el se pare ca a ascuns anumite lucruri in momentul semnarii contractului si nu mai doresc acel loc din nici un punct de vedere.
va multumesc si sper sa ma fii exprimat corect ;) o zi buna tuturor

ps: datoria proprietarului X fiind de approx 12000 ron