avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters442984

Activitate ContSters442984

IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

Vinovatul de producerea unei pagube, trebuie sa o repare. "Meseriasii" daca sunt de o firma care are contract cu Primaria, ar trebui sa detina o asigurare de raspundere civila pentru terti.

Deci, ar trebui sa identificati cine a executat lucrarea, sa solicitati despagubiri, iar daca detin o polita de asigurare de raspundere civila, puteti sa solicitati deschiderea unui dosar de dauna.

Daca aveti asigurare CASCO, puteti deschide dosar pe CASCO (daca aveti cuprins acest risc), urmand ca societatea de asigurare sa se regreseze impotriva vinovatului. Atentie veti avea nevoie de un document care sa ateste ceece reclamati.



Multumesc am sa merg sa vorbesc cu cei 2 ce erau la manuirea pistolului de vopsit :) Cred ca cei 2 sunt angajatii ai scolii in fata caruia am parcat daca ma gandesc ar trebuii sa aiva acea polita dar ca sa nu imi bat capul am intrebat cat costa reparatia am sa vorbesc cu faptasii si am sa le cer jumate macar sa imi pot recupera din paguba asa sa zicem pe cale amiabila daca nu mergem la conducere
Acum 1 saptaman am parcat masina in fata scolii ,iar marii mesteri din cadrul institutiei au ales aceea zi minunata in care batea vantul sa vopseasca gardul institutiei astfel incat vaporii de la pistolul de vopsit au ajuns pana pe masina mea si pe altele desigur,dauna tablei mai ales pe partea din fata fiind ca e toata acoperita de vopsea de aceeasi culoare cu gardul asta fiind un fapt de acuzare + toti cei care erau la momentul respectiv in jur si au vazut.Cum pot proceda ? o reclamatie la politie ? la asigurari ? sau nu pot face nimic .Multumesc o zi buna !