avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters444307

Activitate ContSters444307

Inseamna ca acest spor de stabilitate nu va mai fi adaugat la salariu nimanui care are vechime continua in invatamant peste 10 ani, conform legii noi L153/2017?
Asa ar parea normal dupa aparitia legii 153/2017 din iunie. Dar inteleg ca cei care au luat spor de stabilitate pana in iunie 2017 vor lua si dupa aparitia acestei legi, iar cei ce implinesc 10 ani vechime in invatamant pana in luna iunie nu mai au acest drept? In acest caz, nu e discriminare?
Daca nu inteleg bine, mi-ati putea raspunde exact, punctual, daca mie ca auxiliar, cu vechime in invatamant de 10 ani din 13 sept 2017, voi avea dreptul la spor de stabilitate conform Legii 153/2017?
Va multumesc.
Buna ziua,
Sunt cadru didactic auxiliar (laborant) de pe data de 13 septembrie 2007 intr-un colegiu tehnic. Conform legii actuale a salarizarii in invatamant ar trebui ca din noiembrie sa mi se aplice sporul de stabilitate la salariu ptr cei 10 ani lucrati continuu in invatamant. Insa de la compartimentul resurse umane a colegiului mi s-a raspuns ca directiunea nu si-a dat acordul in a-mi aplica sporul de stabilitate incepand cu noiembrie 2017, pe motiv ca noua lege, legea 153/2017, care inteleg ca va fi aplicata din ianuarie 2018, e ambigua si ca acest drept salarial nu se mai aplica pana la finalul lui 2017 celor ce implinesc 10 ani vechime continua in invatamant. Conform noii legi 153/2017, din ian. 2018 sporul de stabilitate nu s-ar mai adauga la salariu ptr cadrele didactice auxiliare.
Am intrebat si pe la alte scoli si acolo legea actuala se aplica pana la finalul lui 2017 pana cand Legea 153/2017 va intra in vigoare din ianuarie 2018. Nu inteleg de ce se aplica diferit aceleasi legi in scoli diferite.
Ar fi corect sa mi se aplice sporul de stabilitate din noiembrie 2017? In caz ca nu mi se aplica, cum ar trebui sa procedez? Cui sa ma adresez? Ce actiuni sa intreprind ptr a intra in dreturi legale?
Multumesc anticipat ptr raspuns.