avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate adelin04

Activitate adelin04

Si nu vreau sa credeti ca eu imi supraevaluez masina. In urma cu un an eu am dat 10500 pe ea si nu pot sa accept ca valuarea ei acum sa fie 7300.
Stiu ca sunt masini din anul 2007 si la acesti bani dar cu totii stim ca la masini nu conteaza doar marca si anul si pretul poate sa varieze destul de mult
Dar daca eu duc epava la remat ei sunt obligati sa imi restituie intreaga suma in urma evaluarii sau este posibil sa nu accepte si sa trebuiasca sa merg in instanta??
Eu am intrebat constatatorul despre asa ceva si mi a spus ca " pe mine ma depaseste acest aspect"
Eu intentionez sa intru in discutie cu evaluatorul deoarece el a asemanat masina cu una simpla nu cu toate imbunatatirile si cu packet M (cum este la bmw) si acest lucru ar modifica suma cu vreo 2000-3000 euro.
Am facut o cerere de reevaluare in urma careia nu s a modificat nimic .
Nu am casco.. asigurarea vinovatului este la euroins iar masina a fost considerata dauna totala deoarece reparatia ar costa mai mult decat valoarea masinii. Dar este si rau avariata adica eu nu prea as avea baza si nici incredere sa o mai fac
buna seara.
in data de 14 septembrie 2017 am avut un accident auto unde nu am fost de vina si sunt parte pagubita. masina mea a fost incadrata la dauna totala dar a fost evaluata mult sub pretul pietei.
este vorba de un bmw 520 d din 2007 cu pachet m de fabrica si cam toate dotarile care se puteau pune pe o astfel de masina..
masina a fost evaluata la 7383 euro si mai imi opresc si 25%pt ca imi ramane epava .. pe site urile din romania masini asemanatoare sunt in jur de 10000 euro.
ce as putea sa fac intr o astfel de situatie?
cui sa ma adresez ca toti ma trimit de la unul la altul. ?
constatatorul care a intocmit dosarul de dauna spune ca nu poate sa faca nimic si nici nu vrea sa imi spuna cui sa ma adresez