avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate Mari87

Activitate Mari87

Buna ziua,
As avea nevoie de o parere externa pentru situatia familiei mele. Am fost casatorita din 2013 si in 2015 am ramas insarcinata. Pe perioada sarcinii tatal a plecat de acasa in strainatate si in tot acest timp m-am descurcat singura cu tot ce a inseamnat aceasta (vizite la doctor, analize, medicamente intrucat a fost o sarcina cu probleme). Nu a contribuit lunar cu venituri catre mine, descurcandu-ma singura din venitul meu lunar. In 2016 dupa nastere, implicarea tatalui a fost initial de 3 saptamani pe care le-a petrecut in tara si apoi periodica (aprox o data la doua luni, un weekend). In urma divortului care s-a intamplat la inceputul acestui an, implicarea lui a fost la fel de limitata (un weekend la cateva saptamani), insa au existat si alte probleme precum: pensie alimentara platita fara regularitate, injumatatita si nicio alta implicare pe ce inseamna bunurile achizitionate pentru copil (scutece, haine, lapte praf). La sfarsitul acestui an se va intoarce in tara si imi cere sa stabilim un program de custodie comuna cu o saptamana la mine, o saptamana la el. Acum, din punct de vedere juridic cunosc legistatia care promoveaza custodia comuna, insa ma intreb care ar fi consecintele unui astfel de aranjament pentru un copil de 18 luni care tocmai invata despre apartenenta, despre familie si despre stabilitate. Exista cumva posibilitate impartirii custodiei cu un alt procentaj? Nu urmaresc intreruperea legaturii dintre copil si tatal sau, insa in acealsi timp vreau sa ma asigur ca acesta nu va fii afectat de toate aceste mutari saptamanale. De asemenea, daca mergem pe varianta 50-50, exista cumva posibilitatea stabilirii unui program care sa nu presupuna o saptamana acolo, o saptamana dincolo?
Va multumesc!

Precizez ca in acest moment eu m-am intors la serviciu si ca din punct e vedere financiar pot sustine tot ce are nevoie copilul. El este in grija unei bone momentan zilnic intre orele 8:30 - 5.00, pana in momentul in care va fii pregatit sa mearga la gradinita.