avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate MarianCristian

Activitate MarianCristian

Buna ziua Comunitate, va prezint pe scurt situatia cu care ma confrunt.
Strabunicul meu cumpara cu Contract V.C. in 1927 un teren in Bucuresti, Raionul Tudor Vladimirescu, devenit Sector 4, apoi Sector 3.
In anul 1970 lasa prin Testament la Notariat catre Bunicul meu acest teren (Strabunicul mai are inca 4 copii, la fiecare lasa cate ceva). Bunicul meu construieste pe acel teren inca din anul 1955 o casa, stiind ca Tatal sau, adica Strabunicul ii va lasa acel teren mostenire.
Bunicul meu moare in 1981 si se face Certificat de Mostenitor sotiei supravietuitoare si la cei 2 copii ai sai (unul din cei 2 copii ai sai fiind mama mea). Pe certificatul de Mostenitor din 1981 apare casa construita de el si terenul in cauza (Pe CM scrie asa: Casa edificata in timpul casatoriei cu contributie egala si comuna, pe terenul bun propriu al defunctului primit prin donatie de la parinti, nemaiposedand titlu de proprietate - sotia cota 2/8, iar copiilor cate 3/8 fiecare).
Moare sotia supravietuitoare in 2000 (Bunica), mor si cei 2 copii in 1999 si 2014 (Mama si Unchi). Raman in viata de la cei 2 copii cate un copil de fiecare, adica Varul meu si Eu.
Acum noi 2, dorim sa facem Succesiunea dupa bunica si parintii nostri, insa ne-am lovit de problema terenului. Notarul nu ni-l poate trece pe actul de Mostenitor si nici sa suplimenteze Certificatul de Mostenitor din 1981 cu acel teren pe motiv ca acel testament nu a fost dezbatut, ca ceilalti 4 copii ai Strabunicului nu li s-a adus la cunostinta, efectiv nu exista un Titlu de Proprietate.
Toate actele mentionate aici le am in original, nu exista cadastru si intabulare. La Fisc pe rol apar insa toate tranzactiile din 1927 pana acum, inclusiv schimbarea de nume dupa ce mor fiecare, strabunic, bunic, apoi rolul fiscal se imparte in 1981 in 3 bunica, mama, unchi si ramane asa rolul pana acum 2017. Am chitante de impozit pastrate din 1955 pana acum, fiscul recunoscand atunci casa + terenul, suprafata, metri, totul fiind platit la zi. Pe terenul in cauza si in casa construita de Bunic s-a locuit neincetat ca domiciliul nostru, nimeni nu ne-a deranjat din 1955 pana in zilele noastre. Ceilalti 4 copii ai Strabunicului sunt morti, au avut la randul lor cate 2-3 copii de fiecare, la care se adauga nepoti, varianta cu chematul la notariat pentru vreo declaratie de recunoastere a Testamentului din 1970 pica, ca nu am de unde sa ii iau pe toti, nici nu ii cunosc. Strabunicul a murit in 1973, iar la succesiunea dupa el, nu s-a mentionat acest teren.
Doresc sa stiu daca pot merge pe Uzucapiune si Accesiune pentru a obtine Titlu de Proprietate sau ce variante as avea, cum sa procedez si recomandari de un avocat pe aceasta speta.
Multumesc anticipat.