avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate iskra

Activitate iskra

Buna ziua,
Am si eu o neclaritate cu privire la obligativitatea montarii detectoarelor automate de gaze naturale, inclusiv pe casa scarilor (recomandabil pe fiecare etaj). In data de 09.02.2019 am fost informati prin afisare in scara blocului ca urmeaza sa se faca revizia gazelor si sa permitem accesul in apartament. La 3 zile de la efectuarea reviziei, lista de plata a intretinerii PENTRU LUNA DECEMBRIE 2018 de la avizier afisa pentru fiecare apartament suma de 220 lei, reprezentand lucrari gaze. La cateva zile dupa, din nou a fost afisat pe usa blocului rationamentul existentei acelei sume pe lista de plata (30 lei revizia/apartament , senzori + electrovalva spatii comune ale blocului, fara detalierea costului aferent acestora), aceasta suma reprezentand doar o parte din cheltuieli, restul urmand sa apara pe lista de intretinere aferenta lunii ianuarie 2019. Am observat ca senzori gaze au fost amplasati si la etajul 1 al blocului, pe teava separata care alimenteaza centralele termice ale apartamentelor de la respectivul etaj:
1. In ce masura lista de intretinere pe luna decembrie 2018 poate afisa facturi emise in luna februarie 2019,
2. In ce masura pot fi efectuate astfel de lucrari fara o informare prealabila a proprietarior de apartamente, fara existenta unei Hotarari a Asociatiei de Proprietari, fara afisarea vreunei Decizii a Comitetului Executiv in acest sens si fara detalierea costurilor pentru a cunoaste cum s-a ajuns la acea suma si ce suma mai urmeaza sa platim,
3. In ce masura poate fi contestata Lista de plata a intretinerii pentru cele de mai sus mentionate,
4. Cine suporta costul detectoarelor de gaze montate pe tevile din scara blocului ce alimenteaza centralele proprii de apartamente, asta in conditiile in care nu toti proprietarii au astfel de centrale, cu atat mai putin cei aflati pe etajele superioare.
Va multumesc.
Buna ziua! Am incercat sa gasesc pe site un model de conventie incheiata intre Asociatie si proprietarii spatiilor comerciale aflate la parterul blocului , dar nu am gasit. Ma puteti ajuta cu un astfel de document?

Multumesc