avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate amalia2ro

Activitate amalia2ro

Răspuns la discuția fosta Imobiliara RA
Chiar mi-ati fost de mare ajutor, v-am spus ca actele se pare ca sunt la AFI (pana nu le vad in mana nu pot sa fiu sigura de nimic, m-au mai dus cu vorba).
Si nu inteleg la ce sfat "dupa ureche" va referiti. Tot ce am spus aici mi s-a spus la notar, deci nu e de la niciun vecin!
Răspuns la discuția fosta Imobiliara RA
Firma care a construit inteleg ca a fost Imobiliara RA, firma a statului care se ocupa cu constructii si vanzari. Imobilul a fost terminat in 1993, deci a fost cumparat nou nout.
Din cate inteleg eu, treaba a fost cam asa: mai multi oameni s-au asociat, au facut o asociatie de proprietari care a cumparat blocul de la Imobiliara RA. Deci un proces verbal de receptie. Apoi, asociatia a impartit proprietarilor apartamentele. Deci al doilea proces verbal de receptie. Sper sa nu ma insel, dar asta mi-a spus cel care s-a ocupat la vremea respectiva.
Acum eu nu stiu de care proces verbal de receptie avem nevoie la notar pentru vanzare, dar cred ca e vorba de cel de-al doilea.
Răspuns la discuția fosta Imobiliara RA
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Dupa multe insistente la AFI, am reusit sa dau de o doamna draguta la Contracte care ne-a spus ca ne elibereaza ea duplicat dupa contract. Asta dupa ce luni de zile ne-au tot spus ca nu e la ei, ca nu are ce cauta la ei....
Nu mi-a dat termen, a zis sa mergem saptamana viitoare sa incercam.
Uf! acum trebuie sa aflu de unde facem rost de procesul verbal al garsonierei (evident ca nici pe acela nu il avem).
Am inteles ca "undeva pe la Primaria de sector"...
Aveti idee la ce se refera?
Răspuns la discuția fosta Imobiliara RA
Multumesc mult pentru raspuns!
Am fost acolo -e in bd. Expozitiei - si problema e in felul urmator: ei au contractul original mai mult ca sigur, dar nu-mi pot da decat o copie conform cu originalul - copie care, conform functionarului de acolo, este ca valoare sub o copie legalizata la notar. Pentru tranzactii imobiliare (vrem sa vindem garsoniera) am inteles de la notar ca trebuie neaparat DUPLICAT emise de cine a facut actul initial (in cazul asta Imobiliara RA), orice altceva este useless.

Buna ziua,

Este prima oara cand scriu in acest forum, dar va citesc de mult timp si in primul rand vreau sa va spun ca apreciez foarte mult raspunsurile primite aici.
Poate ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat.
In familia noastra exista o garsoniera care apartine bunicii sotului. Cu acordul tuturor vrem sa o trecem pe numele nostru. Problema este ca actele nu se gasesc de nicio culoare... am fost pe la notariatul unde s-a incheiat in '93 contractul - lipseste. Ne-au trimis undeva prin bd. Expozitiei, unde la fel, nu se gaseste. Ne-au trimis la arhivele primariei sector 3, care la randul lor au spus ca nu e de competenta lor si ne-au trimis din nou in Expozitiei.
Pana la urma am aflat ca trebuie sa ajungem la arhivele fostei firmei Imobiliara RA, pentru ca cu ea s-a incheiat contractul de vanzare cumparare, si ca ar trebui sa mai existe acolo o copie. Dar unde as putea sa gasesc aceasta Imobiliara RA?? am cautat tot internetul in sus si-m jos, am intrebat, nimeni nu stie nimic....
Va rog frumos, ma puteti ajuta?