avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate GABRIELA MINA - CABINET DE AVOCAT

Activitate GABRIELA MINA - CABINET DE AVOCAT

Răspuns la discuția Mostenire-cota parte
"Antevorbitorul" a tratat scurt si corect problema ... din pacate nu cu vesti bune.

Deh, ce ti-e si cu dreptatea in ziua de azi ... uneori institutia asta minunata a casatoriei e in defavoarea rudelor de sange.
Răspuns la discuția taxa de barou
Am evitat (din lipsa de timp sau lene) sa intru activ in discutiile de pe forum. De data aceasta ma captiveaza subiectul atat de mult incat nu ma pot abtine.
E adevarat, nu-mi pot ascunde nici ironia amara fata de situatia in care povestiti ca sunteti.
Scurt si cuprinzator: platiti doar onorariul trecut in contractul de asistenta juridica semnat cu avocatul si cereti-i chitanta.
Daca va pretinde si alte sume care nu sunt trecute in contractul de asistenta sau refuza sa va dea chitanta pentru ceea ce ati platit ... va sfatuiesc calduros sa va adresati Baroului in care e inscris acel avocat (e scris pe stampila acestuia, iar stampila apare pe actele de la dosar ... sau macar pe unele ... sau asa ar trebui) si sa solicitati Baroului sa faca o ancheta si sa aplice sanctiunile ce se impun.

Sunt avocat si stiu ca nu exista padure fara uscaciuni ... dar asemenea cazuri imi provoaca un dezgust infinit.

Bafta!

PS: pe viitor va doresc sa nu mai angajati astfel de "avocati". Daca observati ca ceva nu e logic sau curat ... schimbati avocatul.