avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate Maria6n

Activitate Maria6n

Dapix a scris:

Spitalul de Psihiatrie îl poate externa după trecerea termenului legal de zile cât prevede legea că poate fi internat.
Dacă are discernământ, nu sunt obligați să-l țină permanent internat.

Dacă nu are discernământ sau are discernământul diminuat, ar trebui pus sub interdicție judecătorească, și apoi internat NEVOLUNTAR într-un Sanatoriu de Psihiatrie.

A fost deja internat nevoluntar are repartitie pentru sanatoriu de la razboieni l-Au tinut in spital in asteptarea eliberarii unui loc
Buna ziua.mama mea are un fiu dintr-o alta relatie cu handicap mintal de gradul 2 cred, internat in spital de 9 ani in asteptarea liberarii unui loc in structura de la razboieni.luna aceasta Au inceput cei de la spital sa o ameninte ca il dau afara daca nu se duce sa il ia ca ei nu il mai Pot tine.cum situatia mamei e destul de grava, in momentul de fata are grija de tatal meu in varsta de 75 de ani care sufera de dementa vasculara, traiesc doar din pensie si cu putinul ajutor pe care Pot sa il dau eu.intrebarea mea este daca Pot intradevar in aceste conditii sa il dea afara din spital?precizez ca si mama are 62 de ani si probleme cu nervii.Au trimis de la primarie anchetatorii sociali.va multumesc anticipat pentru raspuns.