avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate mausi89

Activitate mausi89

Buna ziua! Am si eu o problema cu care ma confrunt zilele acestea.
Acum o luna si ceva am semnat un contract pe perioada nedeterminata, pe salariul minim pe economie cu o firma de amanet, una dintre cele mai mari din Bucuresti. Pe langa acel contract am mai semnat un act aditional prin care ei imi ofereau un training in valoare de 2000 de lei, pentru o perioada de 30 de zile. Dupa acele 30 de zile urma sa dau un test pentru verificarea aptitudinilor obtinute, iar in acel act mai era stipulat faptul ca eu daca urmam sa plec de la ei in primul an de zile, voi plati proportional cu lunile ramase nelucrate valoarea acelui training. Acea perioada de pregatire consta in practica in cadrul unei agentii de-a lor, alaturi de un lucrator cu experienta, 9 h 30 pe zi, sambata 6 h (programul normal al unei agentii), iar o zi pe saptamana ne invatau teorie la sediul lor niste angajati din cadrul companiei. Strict ceva intern, fara vreo firma terta angajata pentru pregatirea noastra. Spun asta deoarece consider ca acea suma a fost pusa "din burta", cum s-ar spune, fara vreo baza reala. Dar astea poate sunt doar considerente personale, in fine...Sa revenim. Am finalizat acea perioada, testarea nu am luat-o insa. Eee, de aici urmeaza o poveste cam incalcita. Mi s-a mai dat o sansa, urmand sa mai dau o proba de verificare peste doua saptamani, timp in care am continuat practica in agentie ca pana atunci. Dupa cateva zile insa, ma cheama la sediu si imi spun ca nu sunt omul potrivit pentru acest post, ca nu am o atitudine corespunzatoare fata de clienti etc. Atunci am facut, cred, o mare prostie, si anume am semnat incetarea contractului de munca, cu acordul partilor. In mod normal, zilele acestea ar fi trebuit sa primesc banii pentru luna noiembrie, aproximativ 1060 de lei net. In toata perioada lucrata la ei, nu stiu daca are prea mare importanta,dar mentionez ca am muncit cot la cot cu angajatul vechi, facand aproape tot ce facea acesta. De asemenea, tin sa precizez ca nu am primit niciun document, certificat de calificare, etc. care sa ateste ca am facut acel asa-zis training si niciun exemplar al acelui act aditional cu perioada de pregatire si conditiile aferente, pe care l-am semnat dealtfel. Doua intrebari as avea:
1} Voi mai vedea un leu din acei bani sau dimpotriva, ar putea sa ma oblige ei sa le platesc diferenta pana la 2000 de lei?
2) Daca nu semnam acea incetare a contractului si m-ar fi concediat ei, as fi fost mai avantajat, as fi avut mai multe sanse la acei bani? Asta ca sa nu mai calc stramb pe viitor..
Este legal, corect ceea ce fac ei? Ca moral din punctul meu de vedere nu prea e... Cunosc pe cineva care a stat doar trei zile in proba si a fost platit pana la ultimul banut. E drept, angajatorul in cazul acesta nu era un SRL oareacare, ci un gigant din domeniul alimentar (KFC).
Va multumesc si imi cer scuze daca am scris prea mult sau poate am fost incoerent pe alocuri, nu m-am mai confruntat cu o asemenea situatie si e prima mea postare aici. Toate cele bune!